A Fővárosi Közgyűlés mai döntésével módosította a Stadionok metrómegállónál lévő azon ingatlanra vonatkozó szabályozást, amelyet néhány hónapja Habony Árpád grúz-izraeli üzletember barátjának cége szerzett meg a BKV-tól.
Az ingatlan értéke egyértelműen nőtt a szabályozás megváltoztatásával, és mivel ezt a módosítást nem az ingatlan értékesítésének elfogadása előtt, hanem azt követően hozta meg a Fővárosi Közgyűlés fideszes többsége, az ügy nem tekinthető másnak, mint mutyinak, ahol az ügyeskedéssel helyzetbe hozzák Habony Árpád grúz-izraeli barátját.
Az eset kísértetiesen hasonlít arra, amikor a Lágymányosi-öbölben luxus lakóparkot építő Garancsi István cégének kedvéért egy szabályozás módosítással lehetővé tették 120 méteres toronyház építését az ingatlanberuházás helyszínén. A döntés abban az esetben is jelentősen megnövelte annak a területnek az értékét, amelyet Orbán Viktor jó barátja, Garancsi István szerzett meg korábban. A Jobbik elutasítja azt a gyakorlatot, amikor a politika az építési szabályok módosításával jogtalan előnyhöz juttat bizonyos szereplőket - írja közleményében Tokody Marcell Gergely, a Jobbik fővárosi képviselője.
Korábban írtuk: Milliárdos ajándék Habony barátjának
Habony Árpád barátja, a Princess pékséglánc grúz-izraeli tulajdonosa lehet a holnapi fővárosi közgyűlés nagy nyertese: a napirenden szerepel ugyanis a „Javaslat a Budapest főváros településszerkezeti terve (TSZT 2015) és Budapest főváros rendezési szabályzata (FRSZ) eseti módosítására a Budapest XIV. kerület, Hungária körút – Kerepesi út – Ifjúság útja – Stefánia út által határolt területre vonatkozóan” nevezett pont, amely így kellőképpen unalmasnak és követhetetlennek látszik, de az alábbiakban kiderül, miről van szó.
Arról, hogy a miniszterelnöki főtanácsadóval közös bulifotókon szereplő Michael Gagel cége, a Welt-Stadt Immobilien (WSI) Kft. plazával kombinált új irodaházat tervez a Stadionok metróállomás forgalmas csomópontjára. Ennek semmi akadálya, ugyanis a főváros jóváhagyta a BKV üzleti tervét, amelyben szerepelt az ingatlaneladás, ahogy az ár is: bő egymilliárd forint. Gagelék be is jegyeztették az ingatlan tulajdoni lapjára a vételi jogot. (Nem mellesleg: pályáztatás nélkül jutottak az ingatlan vételi jogához.)
Zoom
A holnap tárgyalt módosítás egyrészt egy két méter keskeny, összesen majd’ ötszáz négyzetméteres teleksávot tervez hozzácsapni az eddigi területhez, az indoklás szerint azért, hogy a Kerepesi út déli oldalán már látható méretes irodaházakhoz hasonló épülhessen a Hungária körút 46. alatt is. A módosításra azért is szükség van, hogy Zugló kerületi szabályozása érvénybe léphessen majd: az előkészítés alatt álló, még meg nem szavazott kerületi terv szerint az eddigi, 18 méteres magasság helyett ugyanis a jövőben 30 méteres épületet lehetne építeni.
Ezzel önmagában még nem is lenne gond, ám a jelek szerint a főváros az eddigi szabályozások alapján készült értékbecslések alapján bólintott rá a terület eladására és az egymilliárdos árra, mégis csak most, utólag tervezi módosítani a területre vonatkozó szabályokat – a vevőnek kedvező módon. Nem nehéz belátni: ha a magánosítás előtt növelik a beépíthetőséget és a telekméretet, sokkal több pénzt lehetett volna kérni a területért - írja Stumpf András a Válasz.hu-n.
Az ügyben a következő kérdéseket tette fel a Fővárosnak:
1. Az ingatlant a BKV-tól megvásárló Welt-Stadt Immobilien (WSI) Kft. kifizette-e már a bő egymilliárdos vételárat?
2. Ha még nem fizetett, változik-e a vételár most, hogy a TSZT- és FRSZ-módosítás után jóval értékesebbé válik az ingatlan?
3. Miért az adásvétel és az ármeghatározás (az ár a BKV főváros által jóváhagyott üzleti tervében is szerepel) után értékeli fel a főváros az ingatlant, miért nem a magánosítás előtt tett így?
Válasz helyett a Fővárosi Önkormányzattól kedves meghívást kapott a holnapi közgyűlésre, egyúttal szíves megértésüket kérték, amiért „további információt jelenleg nem tudnak adni”.