Példamutatás: Kanadába emigrált Semjén cigány főtanácsadója
Nem akarta nevét adni a kormány szerinte cigányokat megnyomorító intézkedéseihez - ezzel is indokolta a Népszavának Kamarás István, a KDNP-hez köthető Barankovics Roma Műhely elnöke, Semjén Zsolt korábbi cigány főtanácsadója, hogy júniusban családjával kanadai menedékjogot kért.

A Népszava csütörtöki számában beszámol arról, hogy Kamarás István közli: Magyarországon, de talán egész Európában a cigányság tisztességes érdekképviselete lehetetlenné vált. Véleménye szerint a tisztességes együttműködés, a kiegyezés az egész ország érdeke lenne, de a politikai pártok nem így gondolják, azoknak különböző okok miatt megfelel az egyre erősödő társadalmi megosztás, konfliktus.
"Aki szeretné saját népét képviselni, ellehetetlenítik, rosszabb esetben meghurcolják, akár börtönbe is zárják. Ezért az országból emigrálni kényszerülök és a cigányság évszázados kilátástalanságát kényszerülök a szívembe fogadni" - idézi a romnet.hu weboldalon megjelent, Kamarás István által írt véleményt a napilap.
Frissítés: Az MTI összefoglalójából kimaradt néhány érdekesség, ezeket most pótoljuk az eredeti Népszava-cikk alapján.
Kamarás egyetemet végzett, az utóbbi években egyházi körökben és a KDNP vezető politikusai között is "jól forgott", alapítója volt a kormány által később felkarolt Roma Szakkollégiumi hálózatnak, majd később Semjén Zsolt főtanácsadója lett. Az elmúlt másfél évben nem volt olyan, a kormány által "roma értelmiségieknek" szervezett beszélgetés, ahol Kamarás vendégként vagy előadóként ne vett volna részt. Többen úgy tartották, ő az az ember, akin keresztül Semjén Zsolt miniszterelnök-helyetteshez és Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárhoz is könnyebb eljutni, de nála kellett akkor is kopogtatni, ha Bölcskei Gusztáv református egyházfőtől kért valaki "romaügyi audienciát".
Az ígéretesnek tűnő politikai karrier azonban ez év júniusában furcsa fordulatot vett: Kamarás és családja menedékjogot kért Kanadában. Kamarás István döntésének hátteréről lapunknak azt is mondta, nem akart beállni azok sorába, akik bár bőséges javadalmazást és jól csengő címet kapnak, de kritika és ellenállás nélkül kell fogadniuk és közvetíteniük a romák felé azokat a kormányzati intézkedéseket, amelyekről a döntéshozók is azt vélelmezték, hogy erős ellenállást fog kiváltani a roma közösségek és a roma értelmiség részéről.
Félkegyelműnek tartják Orbán barátját

A kép keletkezési körülményeiről lásd lenti kapcsolódó anyagunkat
Kamarás szerint mivel a kereszténydemokraták Farkas Flóriánt, az ORÖ elnökét egyszerűen "félkegyelműnek" jellemezték, és Semjén sem tartotta elfogadható partnernek, nem volt választási lehetősége a KDNP-nek, hogy együttműködik-e vele. Más értelmiségieket pedig nem mert alkalmazni a Balog Zoltán vezette társadalmi felzárkózásért felelős államtitkárság: nem tudhatták, nem lehettek biztosak ugyanis azok feltétlen lojalitásában - nyilatkozta a lapnak Kamarás.
Közlése szerint aggályait - a közfoglalkoztatás rendszerének átalakítása, a szociális juttatások lefaragása, a vidéken tapasztalható nyomor és az ezzel járó esetleges éhséglázadás - személyes találkozó alkalmával megosztotta Semjén Zsolttal is, aki ez alatt "a falat nézte", Balog Zoltán államtitkár pedig elmondása szerint úgy reagált: "Nehéz kimondani, de ennél rosszabb lesz".
A végső döntést júniusban hozta meg, a Lakitelken szervezett nyári egyetemen, ahol értésére adták: ahhoz, hogy megmaradjon státusában, csendben kell maradnia. A lapnak azt mondta, bár tart attól, hogy a kormányzat "utána nyúl", de egyúttal példát is szeretne mutatni másoknak, hogy ne engedjék magukat "bedarálni" azok, akik cigányügyben mást mernek gondolni, mint a hatalom-közeliek.
(Népszava - MTI nyomán)