Az Egyesült Államok jelenleg nem akar változtatni a kubai területen, a Guantánamói-öbölben működő amerikai haditengerészeti bázis bérleti szerződésén - jelentette ki hétfőn Washingtonban John Kerry amerikai külügyminiszter.
Kerry a kétoldalú diplomáciai kapcsolatok nagykövetségi szintre emelésének napján nyilatkozott erről a kubai diplomácia vezetőjével, Bruno Rodríguezzel az amerikai fővárosban közösen megtartott sajtótájékoztatóján. Mindkét külügyminiszter a fennmaradt nézetkülönbségek között említette meg az amerikai támaszpont kérdését.
A bérleti szerződést a spanyol-amerikai háború nyomán, 1903-ban Theodore Roosevelt amerikai és Etrada Palma kubai elnök írta alá. A megállapodást, amely csak mindkét fél beleegyezésével mondható fel, és amely a bérleti díjat 2000 amerikai dollárban állapította meg, 1938-ben megújították és a bérletet 4085 dollárra emelték.
A kommunista irányítás alatt álló Kuba a Guantánamói-öbölbeli, mintegy 120 négyzetkilométeres, szárazföldi és tengeri terület feletti amerikai ellenőrzést területbirtoklásnak tartja, a bérletet pedig - egyetlen év kivételével - nem vette át. A szerződést ugyanis jogtalannak tartja, és azt álláspontja szerint Washington ráerőszakolta Havannára.
Rodríguez hétfőn sürgette "a törvénytelenül elfoglalt guantánamói terület" visszaszolgáltatását. Emellett a folytatódó amerikai kereskedelmi embargót nevezte meg a kormányát leginkább aggasztó, lezáratlan kétoldalú ügyek között. A kapcsolatok normalizálása érdekében a kubai külügyminiszter sürgette a kereskedelmi tilalom maradéktalan megszüntetését, valamint azt, hogy Washington tartsa tiszteletben Kuba szuverenitását, a kubaiak pedig kapjanak kárpótlást az elszenvedett "emberi és gazdasági károkért".
Kerry elmondta, hogy az Obama-kormány mielőbb szeretné elérni a Kuba ellen 1962-ben bevezetett gazdasági embargó megszüntetését - a kérdésben a döntés joga a republikánus többségű kongresszusé -, de leszögezte, hogy amerikai részről jelenleg nincs szándék a guantánamói bérleti szerződés módosítására. Kijelentette ugyanakkor: Washington megérti, hogy a kérdés fontos Havanna számára.
Bruno Rodríguez a nap folyamán korábban részt vett azon a szertartáson, amelynek keretében - 54 évi szünet után - felvonták a kubai lobogót a karibi szigetország washingtoni nagykövetségén. Hasonlóképpen nagykövetségi rangra emelkedett hétfőn az Egyesült Államok havannai érdekképviselete is, de John Kerry az amerikai külügyminisztérium közlése szerint csak augusztus 14-én utazik majd a kubai fővárosba az ünnepélyes avatásra.
A két ország 1961-ben szakította meg diplomáciai kapcsolatait. A hajdani hidegháborús ellenségek az újrafelvételről két éve kezdtek egymásnál puhatolózni. A tárgyalások másfél éven át titokban folytak, mígnem tavaly decemberben bejelentették - egyszerre, ám nem együtt -, hogy kölcsönösen újranyitják nagykövetségeiket a másik fél fővárosában és normalizálják viszonyukat. A diplomáciai kapcsolat "felminősítésének" július 20-i dátumát - mint lehetséges legkorábbit - július elsején jelentették be.
(MTI)