Bulgária, Románia és Szerbia kész lezárni határait a "menekültek" előtt, ha Németország és Ausztria is így dönt – ezt a bolgár miniszterelnök mondta, miután szombaton Szófiában találkozott román és szerb kollégájával. Bojko Boriszov szerint a három állam nem fogja hagyni, hogy "átjáró" országokká váljanak. A három ország megegyezett abban, hogy egységesen lépnek fel a migránsválságot érintő kérdésekben Brüsszelben.
"Szolidaritást mutatunk Európával, de nem tudunk más országokért felelni. A menekültek kérdését egész Európának kell megoldania. Olyan nem lehet, hogy egy államnak joga van a határait lezárni, másoknak pedig nincs" – tette hozzá az a Victor Ponta román miniszterelnök bolgár kollégájának kijelentéséhez, aki alig egy hónappal ezelőtt még szégyennek, Európa-ellenesnek és szó szerint autista, elfogadhatatlan cselekedetnek nevezte a magyar határkerítés ügyét. De elnézzük neki, hiszen csak egy oláh néphagyományt ápol.
Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök úgy vélte: mind a három országnak a stabilitás az elsődleges cél, és "ha néhányan úgy gondolják, hogy mi az a hely vagyunk, ahol több millió menekült feltorlódhat, akkor tévednek".
Románia, Bulgária és Szerbia kormányfői hangsúlyozták, az Európai Uniónak meg kell egyeznie Törökországgal egy biztonsági zóna kialakításáról, és dönteniük kell az országukat elhagyni kényszerülő emberek EU-n belüli jövőjéről.
Értesülések szerint Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke azt szeretné elérni, hogy a vasárnapi migrációs csúcstalálkozó résztvevői rövid távú intézkedéseket dolgozzanak ki a nyugat-balkáni migrációs válság ügyében, amelyeket azonnal el is lehet fogadni.
Az Európai Bizottság elnöke szerdán terjesztette elő javaslatát a rendkívüli csúcstalálkozóra, amelyre Ausztria, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Magyarország, Németország, Görögország, Románia, Szerbia és Szlovénia állam-, illetve kormányfője, köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnök kapott meghívást.
(MTI nyomán)