A "meleg, leszbikus, biszexuális, transznemű és interszexuális (LMBTI) emberek" jog- és esélyegyenlősége melletti kiállást képviselték a ratyibüszkeség menetének résztvevői Madridban szombaton, amelyen előzetesen a szervezők rekordnak számító tömeg, mintegy kétmillió felvonulóval számoltak.
"Az LMTBI-jogokért az egész világon" - állt a késő délután induló menet élén kifeszített óriási transzparensen, amely mögött felsorakoztak Spanyolország négy legnagyobb parlamenti pártjának, köztük a kormányzó álkonzervatív Néppártnak prominens politikusai.
Zoom
Mindannyian arról beszéltek a sajtónak, hogy jó látni a spanyol társadalom nyitottságát, toleranciáját, amelyben a világ számára referenciát jelentenek. Ugyanakkor továbbra is küzdeni kell a "hátrányos megkülönböztetés, a kirekesztés" ellen.
Jesús Generelo, az eseményt szervező érdekvédő szövetség (FELGTB) elnöke történelminek nevezte a politikai támogatás mértékét, és szót emelt az LMBTI-előjogokat védő törvény elfogadása mellett.
"Jog a sokszínűséghez", "Az én szabadságom őrzi a tiédet", "Ne különböztessen meg a szerelem, a nem vagy a szín", "Szabadság, egyenlőség, testvériség", "Az egyformák közti szerelem nem annyira különböző" - egyebek mellett ezek a szövegek szerepeltek a transzparenseken, amelyeket a magasba emeltek a felvonulás résztvevői.
Zoom
Rengetegen lobogtatták a melegbüszkeség jelképének számító szivárványszínű zászlót, és sokan köpenyként kötötték magukra. Szinte mindenki viselt valamit, amin feltűnt a szivárvány: kalapot, kendőt, szalagot, pólót, nyakkendőt.
A tömeg ünnepelve, táncolva, énekelve tette meg a felvonulás mintegy 2,5 kilométeres távját Madrid belvárosában.
A "karneváli" hangulatot fokozták a brazil szambatáncosok, akiket dobosok kísértek, rajtuk kívül is nagyon sokan öltöztek színes, látványos jelmezekbe.
A menetben 52 feldíszített, zsúfolásig megtelt "bulikamion" kapott helyet, amelyeket különböző társadalmi szervezetek vagy cégek szponzoráltak, így kiállva az esemény mellett.
Madridban a belvárost lezárták, a tömegközlekedést átszervezték, hogy zavartalan legyen a rendezvény. A biztonságra 3500 rendőr felügyelt, köztük sok civil ruhás, akik elvegyültek a tömegben.
Zoom
Idén először csak néhány meghatározott ponton lehetett megközelíteni a felvonulást, amelyet a kereszteződéseknél kordonnal zártak el.
A felvonulás csúcspontja a vasárnapig tartó tíznapos, Madridban zajló World Pride rendezvénysorozatnak, amelynek keretében számtalan szabadtéri koncertet, több kiállítást, konferenciákat, sporteseményeket, filmvetítéseket rendeztek.
A legtöbb programnak otthont adó Chueca-negyedben a házak erkélyein, az üzletek, vendéglátóhelyek bejáratánál, még múzeumok homlokzatán is a szivárványzászló lengett.
Spanyolországban éppen 40 évvel ezelőtt, 1977-ben tartották az első utcai megmozdulást a köcsögjogok védelmében, Barcelonában. A homoszexualitás akkor még bűncselekménynek számított, és három év börtönnel büntették. A dél-európai országban ezt 1979-ben törölték el.
2005-ben a világon negyedik országként Spanyolország törvényben engedélyezte az azonos neműek közötti házasságot.
(MTI nyomán)