Döntő jelentőségű szakasz kezdődött Oroszország Ukrajna elleni háborújában, ezért még nagyobb erővel kell segíteni az ukránok önvédelmi küzdelmét Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter szerint.
A miniszter pénteken Németországban, a Ramstein amerikai légi támaszponton az Ukrajna önvédelmét szolgáló nemzetközi kapcsolattartó csoport (Ukraine Defense Contact Group) hetedik tanácskozását megnyitó beszédében kiemelte, hogy "döntő pillanat" érkezett el a háborúban, mert Moszkva átcsoportosítja erőit, toboroz és igyekszik újra feltölteni készleteit.
Zoom
Leopard 2-es nemzetközi hadgyakorlaton (fotó: Capt. Tobias Cukale / Amerikai Hadsereg)
Ezért az "Oroszország birodalmi agressziója" ellen védekező Ukrajnát támogató országoknak "most nem lassítaniuk kell, hanem még mélyebbre kell ásniuk" fegyverarzenáljukban - mondta Lloyd Austin.
Ezt emelte ki a tanácskozásra élő videókapcsolaton bejelentkező ukrán elnök, Volodomir Zelenszkij is. Kifejtette, hogy Moszkva összevonja maradék erőit, és döntő támadásra készül, az ukrán csapatoknak, "a szabadság védelmezőinek" viszont fogytán a fegyverük. Ezért az eddiginél gyorsabban kell utánpótlással és újabb fegyverrendszerekkel segíteni a védekezést - mondta Volodomir Zelenszkij, kiemelve, hogy "az orosz terror" megállításához tűzérségi eszközök, repülőgépek és nagy hatótávolságú rakéták is kellenek.
Lloyd Austin közölte, hogy hazája további 2,5 milliárd dollár értékben támogatja katonai felszereléssel Ukrajnát, a többi között 59 Bradley és 90 Stryker páncélozott gyalogsági harcjárművel és 350 terepjáróval.
Az Egyesült Államok így már 26,7 milliárd dollár értékben segítette az orosz támadás elleni védekezést. Ezt a támogatást a szövetségesekkel együtt tovább folytatja, "amíg csak szükséges" - mondta a miniszter.  
Az amerikai támogatási csomagban nincsenek M1 Abrams típusú harckocsik.
Szakértői vélemények szerint a német kormány akkor lehet hajlandó Leopard 2 típusú harckocsikkal segíteni Ukrajnát, ha az amerikai kormány M1 Abramseket küld.
A Leopard 2 a világ legerősebb harckocsijának számít (ezt kategorikusan így kijelenteni talán erős - a szerk.). A német modellel a csoport több tagja, köztük Lengyelország, Finnország és Spanyolország is támogatná az ukrán haderőt. A járműveket csak az exportjukat ellenőrző német kormány engedélyével adhatják tovább. A berlini vezetés a tanácskozás kezdetéig nem döntött az ügyben.
Frissítés: Megszületett a döntés: nincs döntés
Nem sikerült döntést hozni az Ukrajna önvédelmét támogató országok pénteki németországi miniszteri tanácskozásán arról, hogy kaphat-e az ukrán hadsereg a német kormánytól Leopard 2 típusú harckocsikat.
A Ramstein amerikai légi támaszponton 54 ország képviselőinek részvételével tartott tanácskozás levezető elnöke, Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter az ülés utáni tájékoztatóján kiemelte, hogy igen átfogó és ütőképes támogatási csomagról egyeztek meg, amelynek révén Ukrajna első alkalommal kap nyugati gyártmányú modern harckocsit. Ez a brit Challenger 2, amellyel Nagy-Britannia támogatja Ukrajnát (a kritikusok szerint csak mutatóba adják azt a tucatnyi darabot - a szerk.).
A világ legerősebb harckocsijának számító német Leopard 2 ügyéről azonban még nem egyeztek meg - jelezte Lloyd Austin, kiemelve, hogy Németország ettől függetlenül "megbízható szövetséges".
Boris Pistorius német védelmi miniszter a tanácskozás szünetében tett sajtónyilatkozatában ismertette, hogy megvizsgálják a lehetőségeket, felmérik a német haderőben használt Leopard 2-k állományát, és az Ukrajnát támogató partnerekkel együttműködve a lehető leghamarabb döntenek.
A tárgyalások szünetében a német miniszter, utána pedig az amerikai miniszter is hangsúlyozta: soha nem volt szó arról, hogy Berlin akkor támogatja Ukrajnát Leopard 2-vel, ha Washington ugyanilyen kategóriájú amerikai harckocsikkal, M1 Abramsekkel segíti a védelmét. Ilyen összefüggés nincs - jelentette ki mindkét politikus.
Lloyd Austin hangsúlyozta, hogy nem egyetlen "platformtól", fegyverrendszer-típustól függ a védekezés sikere, az Ukrajnát támogató országok pedig tovább folytatják az ukrán önvédelmi képességek erősítését. Így az Egyesült Államok további 2,5 milliárd dollár értékben nyújt katonai támogatást Ukrajnának. Ez már a harmincadik, és a legnagyobb támogatási csomag - mutatott rá a miniszter.
Washington a többi között 59 Bradley harckocsit (lövészpáncélosról van szó, nem tankról - a szerk.), 90 Stryker páncélozott harcjárművet és 350 páncélozott terepjárót küld az ukrán hadseregnek. Egy sor további ország is újabb komoly támogatást nyújt, egyebek között a légvédelem és a tüzérség megerősítésére - mondta a miniszter.
Az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke, Mark Milley tábornok kifejtette, hogy az ukrán erőknek a fegyverek és járművek mellett sok egyéb elemből, köztük kiképzési programokból összeálló új nemzetközi támogatási csomaggal együtt is "nagyon-nagyon nehezen" sikerülne az idén kiszorítani az orosz csapatokat az elfoglalt területekről.
A 2023-ra kitűzhető cél inkább a Harkivtól Herszonig húzódó, több száz kilométeres front stabilizálása és minél nagyobb terület visszafoglalása lehet - mondta Mark Milley. Ugyanakkor a háborút akár azonnal meg lehetne állítani, ez kizárólag Vlagyimir Putyin orosz elnökön múlik - tette hozzá.
(MTI)