Mintegy három évvel a drezdai Grünes Gewölbe kincstárba való betörés után szombatra virradó éjjel a berlini rendőrök lefoglalták az ellopott ékszerek nagy részét, 31 darabot - közölte a berlini rendőrség és az ügyészség.
A megtalált kincseket különleges rendőri kísérettel szállították Drezdába, ahol ezután törvényszéki szakértői vizsgálatot folytatnak. Ezután Szászország Állami Művészeti Gyűjteményeinek szakemberei következnek, akik a tárgyak eredetiségét és épségét állapítják meg.
A nyomozók közölték, hogy az értékes darabok lefoglalását a gyanúsítottak ügyvédeivel folytatott beszélgetések előzték meg.
Az év elején állították bíróság elé a hat gyanúsítottat csoportosan elkövetett lopás és gyújtogatás súlyos vétke miatt.
A szervezett bűnözés számos területén érdekelt berlini Remmo-klán tagjait Berlinben fogták el, a szövetségi rendőrség egy különleges bevetési egységének közreműködésével.
Zoom
Mohamed Remmo (b) és Abdul Majed Remmo, a klán két tagja
A vád szerint 2019. november 25-én betörtek a kincstárba, 4300 gyémántot és briliánst tartalmazó ékszereket loptak el legalább 113,8 millió euró (akkori árfolyamon 39,6 milliárd forint) értékben, emellett több mint egymillió eurós anyagi kárt okoztak.
A nyomozók meggyőződése szerint a hat férfi közvetlen részese volt a betörésnek. Magukkal vittek egy megtöltött revolvert és egy hangtompítós pisztolyt és lövedékeket. Az akciót megelőzően felgyújtották az óváros érintett területének közvilágításáért felelős csatlakozódobozt, hogy megszakítsák az áramellátást. Később egy mélygarázsban a meneküléshez használt autót is felgyújtották. A lángok három további autóra is átterjedtek, összesen 61 járműben okozva kárt.
A Remmo-klánhoz más nagyszabású betörések is kapcsolódnak, egyebek között a Big Maple Leaf nevű 100 kilogrammos, színarany kanadai érme ellopása a berlini Bode Múzeumból 2017-ben.
A klán drezdai műveletében drágakövekkel díszített tárgyakat zsákmányoltak, köztük Amália Auguszta bajor királyi hercegnő több mint 600 briliánssal kirakott mellszalagját és briliánsokból álló nyakéke egyes részeit. Ez volt a második világháború utáni német történelem legnagyobb szabású műkincsrablása. A tizenegy műremekből álló zsákmánynak nyoma veszett.
(MTI)
Előzmények: