Noha a Jobbik vezetői jó ideje erről beszélnek, az Európai Néppárt EP-frakciója szerint napirenden sincs, hogy egyáltalán beszélgessenek a Jobbikkal arról, hogy Gyöngyösi Márton csatlakozhatna hozzájuk.
Zoom
Fotó: Szekeres Máté / Index
"Nincs információnk arról, hogy változás történt volna a Jobbik ideológiájában" – ezt válaszolta Pedro Lopez de Pablo, az Európai Néppárt frakciójának sajtóért és kommunikációért felelős igazgatója az Azonnali kérdésére, miszerint lát-e helyet az "egyre inkább néppártosodó" Jobbik EP-képviselőjének, a jelenleg a függetlenek között helyet foglaló Gyöngyösi Mártonnak a frakcióban. 
Nemrég ugyanis Jakab Péter, a Jobbik új elnöke arról beszélt a lapnak, hogy "azt sem tartom kizártnak, hogy egyszer el fog jönni az a történelmi pillanat, Márton munkájának és a Jobbik hiteles néppárti politikájának köszönhetően, hogy az Európai Néppárthoz is csatlakozhassunk".
Jakab hozzátette: nyilván ez csak akkor fordulhat elő, ha a Néppárt nem vállal közösséget "olyan antidemokratikus pártokkal, mint amilyen a Fidesz", de szerinte már az is pozitív, hogy egyáltalán mismásolnak a kormánypárt kapcsán. A Jobbik-elnök ezzel arra utalt, hogy a Fidesz tagságát az Európai Néppárt pártcsaládban továbbra is felfüggesztve tartják: azaz se nem rúgták ki őket onnan, se nem állították vissza a teljes jogú tagságot. Ez azonban csak a pártcsaládra vonatkozik, az EP-frakcióra nem, annak a Fidesz továbbra is teljes jogú tagja, noha januárban az Európai Parlamentben a frakció többsége az Orbán-kormány irányvonala ellen szavazott, a Fidesz hangos nemtetszését kiváltva ezzel.
Nincs információjuk ideológiai változásról
Az Azonnali Jakab nyilatkozatának apropóján kereste a Néppártot, illetve mert a párt új elnöksége szimbolikus lépésként felszólította Kulcsár Gergely politikusukat arra, hogy adja vissza mandátumát a Hajdú-Bihar megyei közgyűlésben, mivel évekkel ezelőtt leköpött egy holokauszt-emlékművet. Ám úgy tűnik, ez a Néppártot nem hatotta meg.
Mint írták, nem folytattak beszélgetéseket sem a Jobbikkal, sem annak EP-képviselőjével arról, hogy ők a Néppárthoz csatlakoznának, és ilyen beszélgetések eleve napirenden sincsenek. "Teljesen kizárjuk ezt a lehetőséget" – írták, hozzátéve, nem a sajtó írásai alapján fogják meghozni döntéseiket.
Egyébként arról sincs információjuk, hogy változás következett volna be a Jobbik ideológiájában.
A Jobbik tavaly májusban igen gyengén szerepelt az EP-választáson, és a korábbi három helyett mind össze egy képviselőt tudtak delegálni Gyöngyösi Márton személyében a felváltva Brüsszelben és Strasbourgban ülésező Európai Parlamentbe. Arról, hogy hogyan látja a Jobbik jövőjét, Jakab Péter kedden tartott háttérbeszélgetést, ahol többek közt azt mondta, a DK olyan, mint a mazsola, megosztó, így kellene olyan ellenzéki lista is 2022-ben, amin Gyurcsányék nem szerepelnek.
Jakab nem követi el Vona "hibáját": akkor is marad, ha megint pofára esnek
Ezt egy háttérbeszélgetésen jelentette ki, melyről a 24.hu számolt be.
"Kétszer nem követjük el ugyanazt a hibát" – válaszolta Jakab arra a kérdésre, hogy ő is lemondana-e az elnökségről, és kivonulna-e a politikából, ha nem verik meg a Fideszt, mint Vona Gábor tette a Jobbik 2018-as veresége után.
Jakab tehát 2022 után is maradna, bármi történjen - írja a lap.
Két lista a minél több szavazatért, majd közös kormányzás Gyurcsánnyal
A Jobbik által megcélzott alsó középosztály megszólítása Jakab szerint több ellenzéki párt közös feladata, mint ahogy a választási rendszer is "arra hajtja" az ellenzéki pártokat, hogy közösen küzdjenek a Fidesz ellen.
Miután cukrászdás hasonlatokkal kerülgette az egyenes beszédet, megkérdezték tőle, hogy egy zöld-lila, mentás-levendulás fagylalt ízlene-e neki, amire azt válaszolta, hogy megkóstolná, és szerinte sok választó is vágyik az új ízekre. Szóval egy Jobbik-Momentum-LMP együttműködés tetszene neki, míg az MSZP-Párbeszéd és a DK egy másik listát alkothatna az elképzelése szerint.
Jakab szerint a legfontosabb, hogy olyan konstrukció jöjjön létre, ami a lehető legszélesebb kormánykritikus tábor megszólítására képes, ide értve a csalódott fideszeseket is. Márpedig szerinte a Gyurcsány Ferenc és a szocialisták által bedobott közös ellenzéki lista nem ez a konstrukció. Azt ugyanakkor elismerte, hogy
a Demokratikus Koalícióra és a 2010 előtti világ képviselőire is szükség van a kormányváltáshoz.
Tehát Jakab szerint 2022-ben az lenne a legjobb stratégia, ha két ellenzéki lista lenne, viszont minden egyéni választókerületben egy-egy kihívó állna csak a kormánypárti jelölttel szemben - összegez a lap.
Zuhanórepülésben, de így kell ezt csinálni
Elhangzott még az is, hogy a kritikusok azzal jönnek, hogy a Jobbik azért veszített sok szavazót – a 2018-as országgyűlési választáson 1,1 millióan szavaztak rájuk (19%), a rá következő évi EP-választáson 220 ezren (6,3%) –, mert elveszítette a karakterét, de Jakab szerint
ez az egyetlen járható út.
Nem tagadta azt sem, hogy a Jobbik országos hálózata megroggyant, és sok tag távozott. Ez két okból is veszélyes a Jobbikra nézve: egyrészt Budapesten nagyon gyenge a párt, másrészt viszont Budapesten kívül hatalmas az ellenzék médiahátránya, így az aktivistákon sok múlik a választók megszólításában. Arról is beszélt, hogy "technológiában" van lemaradásuk, így például a közösségi médiás megjelenéseiken van mit csiszolni. Elmondta, hogy már dolgoznak egy magyar(országi) céggel, amely segíti majd a Jobbik netes jelenlétét, kampányát.
Kulcsár megpróbálta a lehetetlent: pénzt kért egy holotúlélőtől
Az új elnök szerint megválasztásával teljes megújulás jön a pártban, ezt bizonyítja, hogy az első elnökségi ülésen megyei közgyűlési mandátuma visszaadására szólították fel a Duna-parti holokauszt-emlékművet leköpő Kulcsár Gergelyt. Majd kiderült, hogy Kulcsár a mandátum visszaadásáért pénzt kért, de a Jobbik nem fizet, így egy etikai eljárás után szinte biztosan kizárják a hajdúsági jobbikost.
Gyöngyösi Mártont – aki korábban a zsidó származású kormánytagok listázásáról értekezett a parlamentben –, illetve az előző pártelnököt, a valamikori szkinhed Sneider Tamást viszont megvédte Jakab. Az újraválasztott elnökhelyettes, EP-képviselő Gyöngyösi a mondataiért korábban bocsánatot kért, és Jakab elfogadta a magyarázatát. Sneider pedig – aki Szabó Gábor távozása után pártigazgató lehet – Jakab szavai szerint fiatalon csinált hülyeséget, de "mindenkinek van esélye a változásra", és
a régi bűneit már maga mögött hagyta...