Ha egy hétvége alatt kellene mindenkit beoltani, aki szeretné, akkor arra képesek lennénk – nyilatkozta Orbán Viktor decemberben a Kossuth Rádiónak. Tehát – folytatta a miniszterelnök – „ma egy általános országos, egy-két nap alatt történő teljes átoltásnak a föltételei megvannak, az oltási tervünk rendelkezésre áll. Az ehhez szükséges eszközökkel, számítógépes nyilvántartással, adatbázissal, helyszínkijelöléssel, mindennel készen vagyunk, a vakcina hiányzik.” Ezzel szemben a most hétvégére meghirdetett tömeges „oltakozásnál” kiderült, hogy nem csupán a vakcina hiánya okoz nehézséget: komoly problémák adódtak az adatbázissal is.
Zoom
Voltak, akiket lakóhelyüktől távoli helyszínre hívtak be, voltak, akiket úgy akartak beoltani az első adaggal, hogy nemrég megkapták a vakcinát. A kormányfő is elismerte, hogy akadtak gondok. Az sms-ben már kiküldött értesítéseket visszavonták, ha valaki azonban ennek ellenére elment az eredetileg megadott pontra, az esetek egy részében mégis megkaphatta az oltást.
A történtek után egy magánszemély beadvánnyal fordult a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz – mondta a Népszavának Péterfalvi Attila, a hatóság elnöke, aki ennek nyomán vizsgálatot indít az ügyben. „A hírek alapján valószínűsíthető, hogy valamilyen hiba csúszott a rendszerbe” – tette hozzá, de a vizsgálat lezárultáig ennél bővebben nem szeretné kommentálni az eseményeket.
Zoom
A kormány módosította a jogszabályt, az úgynevezett oltási igazolványban nem szerepel majd, hogy ki milyen vakcinát kap. Péterfalvi Attila közölte: a tervek szerint egy plasztikkártyáról van szó, amely jelen állás szerint valóban nem tartalmazza a vakcina típusát, ám az oltáskor kapott papírnak köszönhetően ezt szükség esetén mindenki igazolni tudja. Az adatvédelmi hatóság elnöke az oltási igazolványt is azon kérdések közé sorolta, amelyekről uniós szintű döntést kellene hozni.
Amíg viszont nincs uniós megállapodás, addig egyszerűen nincs mire hivatkozni, és azt sem lehet megmondani, hogy a magyar kormány által alkalmazott szabályoknak vannak-e hátrányos következményei. Az oltási igazolványnak nem kizárólag az Európai Unió más országaiban, hanem belföldön is nagy szerepe lehet még – hívta fel a figyelmet egy másik körülményre.
A 64. születésnapját ebben a hónapban ünneplő Péterfalvi Attilát már beoltották. „A Pfizer-vakcinát kaptam, de senki ne higgye, hogy ez valamiféle kivételezés. Olyan betegségem van, hogy nem is kaphattam mást” – mondta.
Máskülönben az adatvédelmi hatóság elnökeként sem lenne ellenére, ha a kormány – amennyiben az emberek hajlandósága nem érné el a kellő mértéket – kötelezővé tenné az oltást Magyarországon. Magánemberként pedig kifejezetten támogatná az ötletet. A családjában bekövetkezett tragédiák bizonyítják, hogy a járványt nem lehet elég komolyan venni: bátyja tavaly koronavírus-fertőzésben hunyt el, semmilyen alapbetegsége nem volt. Édesanyja belehalt a bánatba.
Péterfalvi Attila nem vitatja, hogy akadnak bizonytalanságok és ellentmondások a vakcinák körül. Ezzel együtt is állítja: „az a jó vakcina, amit beadtak”.
Nincs felelős
Adategyeztetési hibák léptek fel – Müller Cecília országos tisztifőorvos ennyivel intézte el hétfőn azt, hogy le kellett fújni a 74 ezer ember számára meghirdetett tömeges oltást a hétvégén. Arra nem reagált, hogy sokakat mégis beoltottak, közülük pedig jó néhányan egészségesek voltak, miközben eredetileg krónikus betegeket vártak volna.
A hibáról a teljes apparátus hallgat, péntek óta nem válaszolnak azokra a többször feltett kérdésekre, hogy ki és mennyiért fejlesztette a most elromlott rendszert, indul-e vizsgálat, és mikorra javítják ki a hibákat. Annyi tudható, hogy a regisztrálási adatokat fogadó vakcinainfo.gov.hu küldött sms-t az érintetteknek, a portálnak pedig a Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda a kiadója. Árulkodó, hogy még tegnap sem tudtak pontos időpontot adni, mikor kaphatják meg oltásukat azok, akikre most hétvégén nem kerülhetett sor. Csak annyit közöltek, hogy a hét második felében.