A Jobbik fenntartja azon javaslatát, hogy a több száz évig tartó visszafizetés helyett a kormány kezdjen tárgyalásokat az államadósság törlesztésének újraütemezéséről.
Az utóbbi nyolc évben az államadósság összege megduplázódott. „Hogyan lehet az, hogy ezen folyamat felelősei még nem kerültek bíróság elé, még mindig a nevükön szólítják őket az Országgyűlésben és nem a számukon a különböző önfenntartó börtönökben?”- tette fel a kérdést Z. Kárpát Dániel, a Jobbik országgyűlési képviselője sajtótájékoztatóján.
A politikus elmondta: egyértelmű, hogy hétről hétre olyan témák kerülnek az Országgyűlés elé, melyek alapvetően befolyásolják hazánk sorsát. Hozzátette: az e heti talán legfontosabb téma ezzel kapcsolatban az államadósság csökkentő alapról szóló vita és ennek kérdésköre volt. „A kormányzat nem rendelkezik tiszta világos koncepcióval arra nézve, hogy a magyar eladósodottság, államadósság egész kérdéskörét hogyan rendezze” - hangsúlyozta a nemzeti radikális képviselő. Ide értendők a devizahitelesek és az eladósodott háztartások is.
Z. Kárpát Dániel közölte: a kormány gyakorlatilag lenyúlt egy civil kezdeményezést, egy nagyon jó szándékú plébános által indított gyűjtést, melynek lényege az volt, hogy adónk egy részéből támogathassuk az államadósság csökkentő alapot. Melynek értelmében ha csökken az államadósság, akkor bizonyára csökken a minket sújtó kamatteher is. A politikus kiemelte: ez természetesen egy közgazdasági nonszensz. Ez megdőlt nagyon sokszor. Az, hogy a kormányzat ennek próbál az élére állni és beviszi az Országgyűlésbe, önmagában szegénységi bizonyítvány, amellett pedig beismeri, hogy nem rendelkezik semmilyen koncepcióval az államadósság kezelésére. Ez bizonyította már a magánnyugdíj-pénztári vagyonból bevont súlyos száz- és ezer milliárdoknak a helyzete, ugyanis ebből is több száz milliárd forintot államadósság törlesztgetésre kívánnak fordítani, ahelyett, hogy a devizahiteleseken segítenének, ahelyett, hogy munkahelyteremtés indulna Magyarországon.
A nemzeti radikális képviselő hangsúlyozta: az államadósság kérdésköre minden magyar családot érint, hiszen számos racionális beruházás, jövőnek szóló befektetés elmarad abból következően, hogy külföldi bankoknak, pénzintézeteknek, állampapír-tulajdonosoknak törlesztgetünk, ész nélkül. Az IMF alapokmányában is szerepel az a kitétel, melynek értelmében államadósságot és egyéb tartozási formákat a szervezet csak átütemezni hajlandó. Benne van, hogy elengedni nem fogják. Z. Kárpát Dániel feltette a kérdést: ha az alapokmányban szerepel az átütemezés, mint lehetőség, akkor Magyarország kormány miért nem tesz legalább kísérletet arra, hogy tárgyalóasztalhoz üljön valakivel és a Jobbik programjának megfelelően elérje az indokolatlan tartozások leírását, a többi tartozásra szóló átütemezést, hogy a magyar gazdaság levegőhöz jusson és a magyar magánnyugdíj-pénztári vagyonból ne az idegen kereskedelmi bankokat és hitelintézeteket támogassuk?
„Miért nem beszélünk fizetési moratóriumról az államadósság tekintetében?”- tette fel az újabb kérdést a politikus. „Annak érdekében, hogy megerősödjön a magyar gazdaság olyan pár éves időszakot szeretnénk elérni, melynek során vagy minimális vagy egyáltalán nem terheli fizetési kötelezettség a magyar államot”- jelentette ki a nemzeti radikális képviselő.
Hangsúlyozta: a római jog azt is kimondja, hogy ha lényeges körülmény változik annak tekintetében, ami érinti ezt a tartozást, akkor újratárgyalásra vagy a szerződés módosítására van lehetőség.
„Mi, jobbikosok kérdezzük: van-e lényegesebb változás a körülmények tekintetében, mint az állítólagos elhazudott rendszerváltás?” - emelte ki Z. Kárpát.
A politikus elmondta: ha szétterítenénk az államadósság kérdéskörét minden magyar családon, akkor családonként 12 millió forintot kéne egyik napról a másikra törleszteni, ha nullára szeretnénk kijönni. Ha ezt az összeget elvonnák a családoktól, az ország 80 százaléka válna földönfutóvá.
A Jobbik szerint azt a pénzszivattyút, ami Magyarországon zajlik, azonnal le kell állítani, a felelősöket meg kell nevezni, ahogy a globális pénzintézetek és kereskedelmi bankok képében érkező felelősöket is, és azonnal tárgyalóasztalhoz kell ülni.
(Jobbik.hu - Barikád nyomán)