A bukaresti tűzvész további két sérültje halt meg vasárnap reggel. Ezzel 43-ra emelkedett a halálos áldozatok száma – számoltak be a hírtelevíziók.
Egy fiatal bukaresti nő és egy török állampolgárságú férfi szervezete adta fel a küzdelmet, mindkettejüket a Floreasca kórházban ápolták. Mint ismert, szombaton további kilenc sérült halt bele sérüléseibe. A hét végén több sérültet külföldi kórházak vettek át.
Szombaton a tűzvész 16 súlyos sérültjét két - kórházzá alakított - katonai repülőgéppel Rotterdamba, illetve Brüsszelbe vitték | Fotó: Védelmi Minisztérium
Szombatra virradóra a tűzvész 16 súlyos sérültjét két - kórházzá alakított - katonai repülőgéppel Rotterdamba, illetve Brüsszelbe vitték. A Hollandiába szállított sérültek közül ketten a repülőgép földet érése után meghaltak. A nap folyamán hét sebesült a bukaresti kórházakban halt meg.
Jelenleg a tragédia 105 füstmérgezést és égési sérüléseket szenvedett sebesültjét ápolták bukaresti kórházakban, közülük 46-nak az állapota életveszélyes. Sorin Cîmpeanu ideiglenes kormányfő szerint vasárnap Romániába érkezik egy francia, hétfőn pedig egy német orvoscsapat, hogy felmérjék egyes sérültek átvételének lehetőségét. Hozzátette: valószínűleg Nagy-Britannia is vállalja néhány ember kezelését. Magyarország is felajánlotta segítségét.
Frissítés: Hozzánk is szállítanak bukaresti sérülteket
Magyarországi és brit kórházakba szállítanak vasárnap a bukaresti tűzvész sérültjeiből - közölte a román védelmi minisztérium, amely repülőgépeket bocsátott rendelkezésre a szállításhoz.
A minisztérium közlése szerint Magyarországra dél körül indul a repülőgép. A sérülteket a rohammentő szolgálat orvosai és a román hadsereg szakszemélyzete kíséri az úton. A Digi 24 hírtelevízió közlése szerint orvosi szempontok alapján döntik el, hogy hány sérültet szállítanak Magyarországra, illetve Nagy-Britanniába. A bukaresti katonai repülőtérről jelentkező tudósító az eredeti szállítási terv módosításáról számolt be, és a kora délutáni órákra valószínűsítette a Magyarországra induló katonai gép felszállásának időpontját. Az M1 információi szerint öt sérült érkezik, és a Honvéd Kórházban látják majd el őket.
A hírtelevízió azt is közölte, hogy az éjszaka 44-re emelkedett a Colectiv klubban október 30-án egy koncerten kiütött tűz halálos áldozatainak száma; később 43 halálos áldozatról számoltak be vasárnap reggelig. A bukaresti kórházakban további 46 ember életéért küzdenek az orvosok, 16 sérültet pedig hollandiai, belgiumi és ausztriai kórházakban ápolnak.
Sorin Cimpeanu ideiglenes kormányfő szombaton közölte, hogy vasárnap Romániába érkezik egy francia, hétfőn pedig egy német orvoscsapat, hogy felmérjék egyes sérültek átvételének lehetőségét. Hozzátette, hogy a román kormány minden külföldi kórházakba küldött sérült kezelésének költségét, valamint egy-egy hozzátartozójuk külföldi szállásköltségét és ellátását fedezi, függetlenül attól, hogy milyen hosszú időszakról van szó. Az érintett bukaresti kórházigazgatókkal és az egészségügyi miniszterrel közösen tartott szombati tájékoztató végén Cimpeanu bejelentette: a sajtóértekezlet közben értesült arról, hogy Magyarország is felajánlotta segítéségét.
A bukaresti Colectiv klubban október 30-án egy rockkoncerten használt tűzijáték pillanatok alatt lángra lobbantotta a terem gyúlékony anyagból készült hangszigetelését. A helyiségnek nem voltak vészkijáratai. A rendezvény több száz résztvevője közül sokan nem tudtak idejében kimenekülni az egyetlen használható kijáraton: 26-an a helyszínen meghaltak, több mint 150 ember pedig füstmérgezéssel és égési sérülésekkel került kórházba.
2. frissítés: A románok nem kérnek a magyar segítségből
A román hatóságok egyelőre letettek arról, hogy Magyarországra szállítsák a múlt heti bukaresti tűzvész egyes sebesült áldozatait - értesült az MTI a sérültek külföldi gyógykezelését szervező munkacsoporthoz közel álló, neve elhallgatását kérő forrásból vasárnap.
A magyar segítség felajánlásáról az ideiglenes román kormányfő, Sorin Cimpeanu számolt be szombaton, amikor elkezdődött a súlyos sérültek egy részének külföldre szállítása. Elmondása szerint a magyar honvédelmi miniszter öt sérült kezelésének átvételét ajánlotta fel. Vasárnap reggel a bukaresti védelmi tárca azt közölte, hogy a nap folyamán Nagy Britanniába és Magyarországra indítanak egy-egy - sérülteket szállító - katonai repülőt.
Az MTI úgy értesült, hogy a román orvosok az életveszélyben lévő páciensek számára próbálnak külföldi kezelési alternatívákat felajánlani, a bőrfelület 20 százaléka alatti sérüléseket belföldön is megnyugtató módon el tudják látni. Az ebbe a kategóriába eső sérültek állítólag nem akartak élni a külföldi gyógykezelés lehetőségével, mert az megnehezítette volna, hogy családjuk mellettük maradjon. A román hatóságok ezért letettek azoknak a sérülteknek a szállításáról, akiket Magyarországra akartak irányítani.
Tizenhat sérültet már szombaton Hollandiába, Belgiumba és Ausztriába szállítottak a román légierő kórházgépei és a rohammentő-szolgálat mentőrepülői. A sérültek külföldi kezelésének és egy-egy hozzátartozójuk ellátásának költségeit a bukaresti kormány fedezi.
Miután napokig úgy tűnt, hogy a halálos áldozatok száma már nem emelkedik 32 fölé, egy héttel a tragédia után szombaton további kilenc, vasárnap kora délutánig pedig újabb három ember halt bele sérüléseibe, így 44-re emelkedett a halottak száma.
Az orvosok szerint várható volt, hogy a súlyos égési sérüléseknél a második héten életveszélyes szövődmények lépjenek fel. A bukaresti szórakozóhelyen megégett emberek ráadásul ciánszármazékokat is belélegeztek, amikor a koncerten használt tűzijáték lángra lobbantotta a terem hangszigetelését.
(Maszol - MTI)