A hivatalos beadvány, bár megtiltja, hogy "transzneműek" bármelyik haderőnemnél szolgálatot teljesítsenek, egyúttal mozgásteret ad az illetékes katonai vezetőknek e politika érvényesítésére.
A dokumentum szövege szerint azok a "nemi hangulatzavar" kórtörténettel rendelkező "transzneműek" vannak kizárva a katonai szolgálat lehetőségéből, akik "lényeges orvosi kezelésre szorulhatnak, beleértve a sebészeti műtétet vagy a gyógyszeres kezelést".
A memorandum ugyanakkor a kivétel lehetőségét is felveti, amikor így fogalmaz: a tiltás "bizonyos korlátozott körülmények között" nem érvényes. A dokumentum ugyanakkor konkrétan nem fejti ki a "korlátozott körülmények" mibenlétét, de leszögezi, hogy a védelmi miniszternek és a belbiztonsági tárca vezetőjének felhatalmazása lesz a mérlegelésre.
A Fehér Ház pénteken bejelentette, hogy James Mattis védelmi miniszter szerint a "nemi hangulatzavarral" jellemezhető egyének kockázatot jelentenek a hadsereg hatékonyságára. Donald Trump már 2017 nyarán Twitter-üzenetben jelezte, hogy szándékában áll elődjének, Barack Obamának a "transzneműek" katonai szolgálatával kapcsolatos politikájának megváltoztatása. Az Obama-érában ugyanis a "transznemű mivoltukat" nyíltan felvállalók is teljesíthettek katonai szolgálatot bármelyik haderőnemnél.
Trump tavaly nyári bejelentése után – civil szervezetek perkérelmei nyomán – három szövetségi bíróság is megtiltotta a tiltás foganatosítását. A Pentagon (védelmi minisztérium) akkor erre válaszul úgy foglalt állást, hogy a már szolgálatot teljesítő "transzneműek" maradhatnak a hadseregben, de új jelentkezőket csak 2018. január elsejétől sorozhatnak be.
(MTI nyomán)