Irak korlátozza a koalíciós szárazföldi és légi erők mozgását, előkészítve a külföldi csapatok kivonását – jelentette be hétfőn Abdel-Karim Halaf iraki katonai szóvivő, akit az al-Mavazzín hírportál idézett.
Zoom
Fotó: Hadi Mizban-Pool/Getty Images
„Az iraki hatóságok előkészítették az amerikai csapatok kivonását szolgáló mechanizmust. A nemzetközi koalíció szerepe kizárólag a tanácsadásra, a kiképzésre és a fegyverszállításra lesz korlátozva, a fegyveres erői pedig elhagyják az országot” – hangsúlyozta a katonai illetékes.
„Az iraki kormány korlátozta a külföldi erők tevékenységét a földön és a levegőben is. Jelenleg tiltott számukra a csapatmozgás” – tette hozzá Halaf.
Mint mondta, az Egyesült Államok az iraki főparancsnokság tudta nélkül hajtott végre műveleteket az ország területén. „A nemrég történt amerikai légi csapások olyan ostobaságok, amelyekről nem szabad hallgatni” – jelentette ki Halaf.
Kiemelte, hogy Kászim Szulejmáni, az iráni Forradalmi Gárda elitegységének, az al-Kudsznak a parancsnoka – akit pénteken célzott amerikai légi csapással megöltek – Irak vendége volt, és Irak belügye volt a látogatása.
Bagdad az ország szuverenitása és az amerikai csapatok iraki jelenlétének feltételeiről szóló megállapodás megsértésének minősítette a légicsapást.
Az iraki parlament vasárnap megszavazta az Irakban állomásozó külföldi katonai erők jelenlétének megszüntetését célzó javaslatot. Az indítványban felszólították az iraki kormányt, hogy vessen véget minden külföldi csapat iraki jelenlétének, és biztosítsa, hogy ne használhassák többé Irak légterét, szárazföldi területét, illetve területi vizeit.
Trump korábban kijelentette: Washington anélkül nem távozik Irakból, hogy ne téríttetné meg az amerikai haderő ottani költségeit. „Iraki légitámaszpontunk különlegesen költséges. Dollármilliárdokba került felépíteni, és nem vonulunk ki, hacsak nem fizetik ki ennek a költségeit” – jelentette ki. Hozzáfűzte: ha nem sikerül „békésen távozni”, akkor Iraknak olyan szankciókkal kell szembenéznie, „amilyeneket korábban soha nem láttak“.
Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter a nap folyamán telefonon egyeztetett Mohammad Bagerí iráni vezérkari főnökkel Szulejmáni megölése kapcsán. A moszkvai minisztérium közleménye szerint a feszültség csökkentését szolgáló gyakorlati lépésekről egyeztettek. A tárcavezető Hakan Fidannal, a török hírszerzés vezetőjével is megvitatta a közel-keleti és az észak-afrikai válságok rendezését.
Frissítés: a jenkik nem azért vonultak be, hogy kivonuljanak...
Mark Esper amerikai védelmi miniszter újságíróknak cáfolta hétfőn, hogy az amerikai katonák Irakból való kivonására készülnének.
A miniszter leszögezte: nem kezdődött meg a katonák kivonása Irakból, és az amerikai kormányzat nem hozott döntést csapatkivonásról.
Mark Esper nyilatkozatának előzménye az az amerikai sajtóban is nyilvánosságra került levél volt, amelyet William H. Seely tengerészgyalogos tábornok az iraki kormányzatnak címzett hétfőn, és amelyben arról írt: „tiszteletben tartjuk szuverén döntésüket, amelynek értelmében elrendelték távozásunkat”. A tábornok tudatta azt is, hogy megkezdődik az amerikai csapatok Irakon belüli átcsoportosítása „a további mozgások előkészítésére”.
Az amerikai védelmi miniszter kijelentette: a levél tartalma nem tükrözi az amerikai kormány álláspontját. Hangsúlyozta, hogy a kormányzat még csak tervbe sem vette a távozást, vagy annak esetleges előkészítését. Mindazonáltal kifejtette: Washington „az egész térségben újrapozícionálja haderejét”. Fontosnak tartotta megismételni azt is, hogy az Egyesült Államok változatlanul elkötelezett az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni harc mellett, mind Irakban, mind a régióban.
Mark Milley tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának vezetője a Pentagonban tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: Seely tábornok levele csupán piszkozat volt, amelyet az iraki katonai tisztségviselőknek küldtek el egyeztetésre. Milley hangsúlyozta: a nyilvánosságra került változat semmiképpen nem a levél végleges formája volt.
(MTI)