Vitát váltott ki Szaúd-Arábiában, miután a legfőbb vallási vezető a muszlimok számára tiltottnak nevezte a sakkozást, ami megítélése szerint időpocsékolás és egyben pénzpazarló tevékenység.
„A sakkozás az emberek közötti ellenségeskedéshez vezet, gyűlöletkeltésre alkalmas és akadályozza a vallási kötelezettségek elvégzését“ – idézi Abdulaziz al-Sejket a brit The Independent napilap. A vallási vezető a sakkozást a szerencsejátékhoz hasonlította, amit a Korán tilt.

A sakkra kimondott átok azonban nem jelenti azt, hogy a sakkozást betiltják az arab országban, de a vallási vezető felvetése máris élénk vitát váltott ki. Ennek ellenére, mint azt Mus Bin Thaily, a Szaúdi Sakkszövetség elnöke elmondta, a terveknek megfelelően Mekkában pénteken elkezdődött és zavartalanul folytatódik a sakkbajnokság.
Az 1979-es forradalom után a síita Irán betiltotta a köztéri sakkozást, a tilalmat azonban végül 1988-ban maga Khomeini ajatollah oldotta fel, az ország és sportolói azóta aktív szereplői a sportágnak.
(HVG - Guardian nyomán)