Politikai oldaltól függetlenül megelégelték a Facebookon időnként zajló "negatív dolgokat" – a "gyűlöletbeszédet" és a kamu híreket – a vezető német politikusok. A hatalmon lévő CDU vezető képviselője a Deutsche Welle szerint azt mondta: túl régóta beszélnek a lehetséges megoldásokról, most már lépni fognak, mégpedig rögtön a jövő év elején.

Angela Merkel pártján túl a szociáldemokraták is foglalkoznak a témával, olyannyira, hogy Thomas Oppermann, a SPD frakcióvezetője már be is nyújtott egy törvényjavaslatot. Ennek értelmében a Facebooknak folyamatosan fogadnia kellene felhasználói jelzését a kamuhírekről és a "gyűlöletbeszédről". Ez tulajdonképpen már jelenleg is megoldott, a de lényeg csak most következik: a bejelentéstől számítva 24 órája lenne a Facebooknak az ügy kivizsgálására. Ha a "gyűlöletbeszédet" tartalmazó vagy hamis hírt terjesztő bejegyzés 24 óra után is fent van még a Facebookon, akkor – a törvényjavaslat értelmében – 500 ezer euróra is büntethetik a közösségi oldalt. A nagyságrend kedvéért: ez nagyjából 155 millió forintot jelent.
Igen ám, de mi ez a Facebook legutóbbi negyedévben mért 2,3 milliárd dolláros nyereségéhez képest? Valóban nem sok, de van itt egy bökkenő: az új német szabályozás tervezetében az áll, hogy a büntetési tételt minden egyes olyan bejegyzés után be kell fizetnie a Facebooknak, amelyet egy német felhasználó jelent, valóban "gyűlöletkeltő" vagy hamis, és 24 óra alatt nem törlik az oldalról.
Ha a német törvényhozás rábólint a javaslatra, Zuckerbergéknek igencsak össze kell szedniük magukat. Illetve inkább másokat: ha 24 óra alatt érdemben ki szeretnének vizsgálni minden egyes bejelentést, ahhoz az algoritmusokon túl alighanem sok németül értő emberi munkaerőre is szükségük lesz.