Jean-Marie Le Pen árulásnak tartja, hogy az általa alapított Nemzeti Front (FN) hétfőn felfüggesztette tagságát, és felszólította lányát, a pártot 2011 óta vezető Marine Le Pent, hogy a lehető leghamarabb mondjon le családnevéről.
Zoom
"Szégyellem, hogy a nevemet viseli" - mondta a 86 éves politikus az Europe 1 rádiónak hétfő esti jelentések szerint, hozzátéve, nem akarja, hogy a Nemzeti Front elnökét Le Pennek hívják. "Hozzámehet az élettársához, vagy Philippot úrhoz" - jegyezte meg. Florian Philippot az FN egyik alelnöke, nyíltan homokos.
Arra a kérdésre, hogy ez azt jelenti-e, hogy ki akarja tagadni a lányát, Jean-Marie Le Pen azt válaszolta: "Természetesen. Nem ismerek el semmiféle kapcsolatot olyasvalakivel, aki ilyen botrányos módon elárult engem".
Zoom
Az idős politikus jelezte, hogy a párt minden lehetséges fórumán fellebbezni fog a tagsága felfüggesztése ellen, és lépéseket fog tenni azzal kapcsolatban is, hogy hamarosan a párt szélesebb fórumán készülnek megfosztani őt a tiszteletbeli elnöki funkciótól. Véleménye szerint az FN végrehajtó bizottságának hétfői döntése felháborodást váltott ki a pártban.
Az Europe 1-nek adott nyilatkozat:
Korábban írtuk: Apjával folytatja a tisztogatást Le Pen az új irányvonal jegyében: felfüggesztették a tagságát
A francia Nemzeti Front (NF) végrehajtó bizottsága felfüggesztette a mozgalom alapítójának, Jean-Marie Le Pennek a tagságát, és közleményben jelezte, hamarosan a párt szélesebb fórumán készülnek megfosztani őt a tiszteletbeli elnöki funkciótól.
A félreállítás hátterében az alapító nyíltan hangoztatott, lánya szerint "szélsőséges" nézetei állnak, amelytől Marine Le Pen minden adódó alkalommal elhatárolódik. Az NF elnöke korábban megtiltotta apjának, hogy a szervezet nevében nyilatkozzon, mivel "az általa vallott nézetek ellentétben állnak a mozgalom által meghatározott irányvonallal".
Zoom
A 86 éves alapítót - aki egyben az NF tiszteletbeli elnöke - a párt végrehajtó bizottsága elé idézték, hogy választ adjon a legutóbbi kijelentéseivel kapcsolatos kérdésekre, ő azonban nem jelent meg a "tanácskozáson". Ezután függesztették fel párttagságából. Három hónapon belül összehívják a párt rendkívüli közgyűlését, amely tiszteletbeli elnöki tisztségétől lesz hivatott megfosztani Jean-Marie Le Pent.
A fegyelmi közvetlen előzménye az az interjú volt, amely a Rivarol című újságban jelent meg, s amelyben az idős politikus védelmébe vette Philippe Pétaint, a második világháború idején a németekkel együttműködő francia rendszer vezetőjét. Eltúlzottnak tartotta azt, ahogyan a lánya irányítása alatt az új FN-vezetés az "antiszemitizmus és az idegengyűlölet" vádja ellen védekezik. Nem sokkal korábban Jean-Marie Le Pen azzal vonta magára a figyelmet, hogy egy interjúban megerősítette a mesebeli gázkamrákról már régebben is hangoztatott, "bagatellizáló" véleményét.
Zoom
Kell-e ennél fényesebb bizonyíték az antiszemitizmusra?!
Marine Le Pen 2011-ben vette át a párt irányítását apjától, s azóta az FN politikájának szélesebb körű elfogadtatására törekszik. Az elmúlt években megpróbálta megszabadítani bevándorlásellenes pártját annak antiszemita arculatától, és kibővíteni szavazóbázisát a 2017-es francia elnökválasztásra készülve.
(MTI korrigálva)
Korábban írtuk: