Irán továbbra is tartja magát a 2015-ben kötött nemzetközi megállapodásban foglalt kötelezettségeihez nukleáris programjával kapcsolatban - derült ki a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségnek (NAÜ) a szervezet tagállamainak küldött bizalmas jelentéséből, amelybe hírügynökségek betekintést nyerhettek hétfőn.
A dokumentum a november 5-i helyzetet ismerteti, ezerint Irán alacsony dúsítású uránból az egyezményben maximálisan megengedett közel 202,8 kilogramm helyett jóval kevesebb mennyiséget, vagyis 96,7 kilogrammot tart raktáron. Ennek dúsítottsága pedig nem haladja meg a 3,67 százalékos küszöbértéket. Teherán ugyanis kötelezte magát, hogy legfeljebb 3,5 százalékos dúsítású uránt állít elő, amely polgári célokra éppen elegendő, míg a magas dúsítású uránt már nukleáris fegyverek előállításához is fel lehet használni.
A dokumentum szerint emellett Teherán betartotta a nehézvíz készleteire vonatkozó korlátozásokat is, a folyadék segítségével ugyanis reaktorokban atomfegyverekhez való plutóniumot is elő lehet állítani. A jelentés megjegyzi, hogy a 114,4 tonnás készlet alatta marad a megállapodásban elfogadott 130 tonnás limitnek. A NAÜ jelentésében kiemelte, hogy munkatársai minden releváns iráni létesítményhez hozzáférhettek vizsgálataik lefolytatásához.
Ez volt a NAÜ első jelentése, mióta Donald Trump amerikai elnök, aki a valaha kötött legrosszabb alkunak nevezte az Irán és az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Oroszország, Németország, Franciaország, Kína létrejött megállapodást, október elején nem igazolta, hogy Teherán tartja magát az atomalkuhoz, s ezzel a kongresszusra bízta annak eldöntését, hogy az Egyesült Államok részese maradjon-e a megállapodásnak. Az atomalkuban részes más államok vezetői ugynakkor támogatásukról biztosították az egyezményt. Az iszlám köztársaság atomprogramja korlátozására 2015-ben vállalt kötelezettséget az ellene életbe léptetett szankciók feloldásáért cserébe.
(MTI)