Az orvos halálát a BBC cikke szerint az őt kezelő kórház jelentette be.
Korábban írtuk: Mégsem halt meg a koronavírusra figyelmeztető vuhani orvos, de nagyon nincs jó bőrben
Annak ellenére, hogy csütörtök délután kínai lapok azt írták, hogy a koronavírusra elsőként felfigyelő vuhani orvos, Li Ven-liang maga áldozatul esett a járványnak, és az Egészségügyi Világszervezet is meggyászolta, munkáltatója este közölte, a doktor még mindig él, de kritikus állapotban van, az orvosok az életéért küzdenek. A bejelentésre a kínai közösségi oldal, a Weibo valósággal felrobbant a jókívánságoktól - írja a New York Times.
Li Ven-liang halálhírét kínai kormánylapok írták meg osztálytársakra és ismerősökre (vagy meg nem nevezett forrásokra) hivatkozva, miközben a kínai vezetés részben pont a rémhírterjesztés miatt húzta szorosabbra a napokban az amúgy sem túl megengedő cenzúrát.
(Index)
Korábban írtuk: Végzett a koronavírus a veszélyre elsők között figyelmeztető vuhani orvossal
Belehalt az új koronavírus okozta betegségbe csütörtökön az a kínai orvos, aki az elsők között próbálta meg felhívni a figyelmet a járvány veszélyére – jelentette a kínai sajtó.
A harmincnégy éves Li Ven-liang, aki a közép-kínai vuhani központi kórház szemészeti osztályán dolgozott, december 30-án küldött figyelmeztetést kollégáinak a járvány veszélyéről, miután hét olyan fertőzéses esettel találkozott, amelyeket akkori megítélése alapján a szintén a koronavírusok családjába tartozó SARS-vírus okozhatott.
Kollégáinak ekkor egy internetes csoportos beszélgetésben küldte szét az üzenetét az esetekről, és azt tanácsolta nekik, hogy viseljenek védőfelszerelést a fertőzés elkerülése érdekében.
Néhány nappal később beidézték a rendőrségre, ahol aláírattak vele egy dokumentumot, mely szerint „hamis állításaival súlyosan megzavarta a társadalmi rendet”. Az orvossal együtt nyolc másik embert is előállítottak ugyanekkor álhírek terjesztése miatt.
Li a történteket a kínai Twitterként ismert Weibo mikroblogon tette közzé január végén, fényképet is csatolt, amelyen kórházi ágyban látható, arcán a lélegzését segítő maszkkal. Az orvos bejegyzésében azt is leírta, hogy január 10-én köhögni kezdett, majd egy nappal később belázasodott, és két napra rá kórházba került. A fertőzést január 30-án diagnosztizálták nála.
Halálának híre futótűzként terjedt el a kínai közösségi médiában, ahol az emberek együttérzésüket és hálájukat fejezték ki az orvos iránt.
A kínai kormányzat korábban elismerte, hogy az új koronavírus terjedésének kezelésében történtek hiányosságok, illetve nem megfelelően reagáltak a járványra. A Vuhanból kiinduló, új koronavírus-járvány eddig több mint 28 ezer embert fertőzött meg és 566 ember halálát okozta világszerte, ugyanakkor legsúlyosabban továbbra is Kínát, és azon belül is Hupej tartományt érinti.
(MTI)