Franciaországban össznépi elhatárolódási hullámot váltott ki hétfőn Roland Dumas volt francia külügyminiszternek, az alkotmánytanács (az alkotmánybíróság) volt elnökének azon megjegyzése, hogy Manuel Valls miniszterelnök valószínűleg zsidó felesége befolyása alatt áll. 
Dumas-t az boríthatta ki - joggal -, hogy a francia (?) miniszterelnök nem élt Bibi Netanjahu visszautasíthatatlan ajánlatával, melyben felajánlotta az európai zsidóknak, hogy térjenek haza a sivatagba Izraelbe. Manuel Valls a következő szép szavakkal reagált: "Amikor egy zsidó elhagyja Franciaországot, Franciaország egy része megy el. Franciaország ismételten kifejezi az önök iránti szeretetét, támogatását és szolidaritását." Majd - inkább vállalva a francia nép áldozati szerepét -, harcot hirdetett az "iszlám fasizmus" ellen.

Roland Dumas Franciaország volt külügyminisztere, az alkotmánybíróság exelnöke
A BFM országos hírtelevízió azon kérdésére, hogy megerősíti-e azt a véleményét, miszerint a kormányfő zsidó befolyás alatt áll, Roland Dumas azt válaszolta: "Vannak személyes kötődések, amelyek előítéleteket szülnek. Mindenki tudja, hogy Valls egy olyan valakivel kötött házasságot, aki egyébként nagyon kiváló személyiség, de aki hatással van rá". A baloldali kötődésű politikus nem ejtette ki a szintén baloldali Valls feleségének a nevét, aki a zsidó Anne Gravoin hegedűművész. A kormányfőt "szélsőjobboldali körök" és az antiszemitizmus miatt többször is elítélt Dieudonné M'Bala M'Bala humorista gyakran támadják azzal, hogy felesége miatt egy "bátortalan és engedelmes izraeli kiskatona".
Zoom
Valls és Anne Gravoin - Rossz nyelvek szerint az asszony irányít...
Beindult az ajvék
"Roland Dumas szavai elfogadhatatlanok és veszélyesek" - reagált a Twitteren Stéphane Le Foll kormányszóvivő. Najat Vallaud-Belkacem oktatási miniszter szintén a Twitteren ítélte el, hogy Dumas "a hétköznapi antiszemitizmust táplálja". A tárcavezető támogatásáról biztosította mindazokat, akik a "gyűlölet ellen küzdenek". Claude Bartolone, a nemzetgyűlés szocialista elnöke is a Twitteren fejezte ki felháborodását "a hétköznapi antiszemitizmust és az elképesztő összeesküvést hirdető megszólalásért". A baloldali politikus szerint "semmi ilyet nem szabad szó nélkül hagyni". A kormányzó Szocialista Párt közleményben ítélte el "az elfogadhatatlan megjegyzést, amely a szélsőjobboldal szókészletét használva vádolja a miniszterelnököt".
Zoom
...de ez elképzelhetetlen
"Siralmas. Az 1930-as évek beszédmódja. Én az ellenálló Roland Dumas-t ismertem meg, és nem azt, aki azt a beszédmódot veszi át, amely ellen maga is harcolt" - mondta Jean-Christophe Cambadélis, a kormánypárt főtitkára a TV5 Monde televízióban. Carlos Da Silva, a kormánypárt szóvivője szerint Dumas-nak "elgurult a gyógyszere". "Jó lenne, ha nem beszélne folyton. Sírokat gyaláztak meg, francia állampolgárokat támadnak meg, csak azért, mert zsidók, erről van most szó!" - hangsúlyozta a szóvivő. Jérome Guedj, a szocialisták egyik befolyásos képviselője szerint "Dumas szavai gyilkolnak. A kora nem mentség: öreg vagy fiatal, ugyanaz az antiszemitizmus, amely a szavaktól vezet az emberölésig".
Frédéric Mitterrand, aki Francois Mitterrand egykori baloldali államfő rokona, de aki Nicolas Sarkozy "jobboldali" kormányában volt kulturális miniszter, szintén elítélte a Twitteren a megszólalást: "Roland Dumas megszólalása elfogadhatatlan és egyszerűen botrányos".
Roger Karoutchi jobboldali szenátor, volt miniszter szerint "Roland Dumas 93 éves, elérte a médiacsend korát vagy még csak most fedi fel valódi személyiségét? Szavai gyalázatosak. Mint ő maga?" - írta Karoutchi.
Zoom
Ha kilóg a sertésláb, megvéd az ajvék
Az ügyvéd végzettségű, egykori háborús ellenálló Dumas 1984-1986, majd 1988-1993 között töltötte be a külügyminiszteri tisztet, 1995-1999 között pedig az alkotmánybíróság elnöki posztját. Politikai pályafutása során korrupció és hivatali visszaélés gyanúja miatt többször is indult ellene eljárás. (Milyen érdekes, hogy a korrupciós utalás csak a "zsidózása" után lett megemlítve, a mistralos hírben nyoma sincs - a szerk.)
Manuel Valls francia miniszterelnök hétfőn "az iszlám fasizmussal" szembeni hazai és külföldi egységre szólított fel azzal kapcsolatban, hogy a hétvégén a januári párizsi iszlamista terrortámadásokra emlékeztető merényletek voltak Koppenhágában, valamint meggyaláztak egy zsidó temetőt a kelet-franciaországi Sarre-Unionban. A kormányfő sajnálatát fejezte ki, amiért Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök a koppenhágai merényletek nyomán az európai zsidókat ismételten arra buzdította, hogy költözzenek Izraelbe. "A következőt üzenem a francia zsidóknak: Franciaország ugyanannyira megbántva érzi magát, mint önök. Franciaország nem akarja, hogy önök elmenjenek. Amikor egy zsidó elhagyja Franciaországot, Franciaország egy része megy el. Franciaország ismételten kifejezi az önök iránti szeretetét, támogatását és szolidaritását."
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: