Bekérették a pretoriai külügyminisztériumba csütörtökön Jessye Lapennt, az Egyesült Államok nagykövetségének ügyvivőjét, tiltakozásul az amerikai elnök Twitter-bejegyzése miatt, amelyben a dél-afrikai kormány "földosztási politikáját" kifogásolta – közölte a Reuters brit hírügynökség az ügyre rálátással bíró egyik tisztségviselőre hivatkozva.
Zoom
"Öld a búrt, öld a farmert!" - egy kedves dél-afrikai jelmondat
Trump szerda este mikroblogján arról írt, hogy felkérte Mike Pompeo külügyminisztert, hogy „szorosan tanulmányozza a dél-afrikai földek és farmok elkobzását és kisajátítását, valamint a farmerek elleni tömeges gyilkosságokat”.
Alább olvasható Trump kifogásolt tweetje, azaz csiripelése:
A Reuters szerint az amerikai elnök Twitter-üzenete a konzervatív Fox News televízión sugárzott egyik műsorára lehetett válasz, amelynek fő témája a dél-afrikai földkérdés, és a fehér farmerek ellen elkövetett gyilkosságok voltak. A dpa "német" hírügynökség a fehérgyűlölet tényét próbálta kisebbíteni azzal a megjegyezésével, hogy Trump Twitter-bejegyzésével ellentétben nem koboztak el földet fehér farmerektől, a földkérdésről jelenleg élénk társadalmi vita zajlik, és egy parlamenti bizottságot is létrehoztak nyilvános meghallgatásokra.
Az "élénk társadalmi vita" egyébként azt jelenti, hogy a dél-afrikai elnök, Cyril Ramaphosa egyenesen az alkotmányba foglaltatná a törvénymódosítást, megnyitva az utat földek kompenzáció nélküli elkobzásához.
Zoom
Az apartheid utáni Dél-Afrikában az emberek milliói, többnyire feketék, továbbra is szegénységben élnek. Korábban ritka volt a szegény fehér ember - a számuk nagyon megnőtt. Az AIDS-betegség járványszerű méreteket öltött. Az átlagosan várható élettartam drasztikusan zuhant 1994 óta. Az országot tömegével hagyta el a szakképzett és iskolázott fehér munkaerő, mivel a közbiztonság kritikus állapotban van. A mára többségi fekete lakosság egyre durvábban lép fel a fehér lakosság ellen, szabályszerűen üldözi - genocídium zajlik Dél-Afrikában.
Lindiwe Sisulu dél-afrikai külügyminiszter szerint „sajnálatos, hogy a Twitter-üzenet téves információn alapul”. Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök szóvivője pedig a Twitter-bejegyzést követően faji ellentétek szításával vádolta az amerikai elnököt. Az illetékes szerint Trumpot félretájékoztatták, és ezért a külügyi tárca magyarázatot kért a pretoriai amerikai nagykövetségtől.
„Dél-Afrika teljességgel elutasítja ezt a szűk felfogást, amely csak népünk megosztottságát akarja elérni, és gyarmati múltunkra emlékeztet minket” – olvasható a dél-afrikai kormány Twitter-oldalán megjelent állásfoglalásában. „Dél-Afrika gondos és befogadó módon akarja felgyorsítani a földreform ütemét, hogy az ne eredményezzen társadalmi megosztottságot” – hazudta a fehérgyűlölő dél-afrikai vezetés.
Időközben Heather Nauert amerikai külügyi szóvivő is megszólalt az ügyben. Mint mondta, az Egyesült Államok álláspontja szerint rossz irányba terelné Dél-Afrikát, amennyiben ellenszolgáltatás nélkül kobozna el földeket. Nauert egyben békés és átlátható társadalmi vitára szólított fel a kérdésben.
Ramaphosa augusztus 1-jén jelentette be, hogy a kormányzó Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) párt alkotmánymódosítást szeretne, amely lehetővé tenné a földek kompenzáció nélküli kisajátítását. 2017-es adatok szerint a magánkézben lévő farmok 72 százaléka van fehérek tulajdonában.
Az 1994 óta négerek vezette Dél-afrikai Köztársaságban - a kormetikázott rendőrségi statisztika szerint - 2016-ban és 2017-ben 74 farmert gyilkoltak meg, akik közül a fehérek érdekei védelmében fellépő, AfriForum nevű szervezet adatai szerint majdnem mind fehér bőrű volt.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: