Az Afganisztánban hatalomra került tálibok arra kérik a korábban az afgán hadseregben szolgált pilótákat és katonákat, hogy csatlakozzanak az új haderőhöz - mondta el a tálib mozgalom egy magas rangú tisztségviselője.
A Reuters hírügynökség szerdán kiadott interjújában Vahidulla Hasimi elmondta, hogy a tálibok új hadsereget terveznek létrehozni, amelyben saját harcosaik fognak részt venni, illetve csatlakozhatnak hozzá a volt kormányerők soraiból is. Hasimi szerint pilótákra különösen nagy szükségük van, mert a tálibok a hatalomátvétel során helikopterekre és más légi járművekre tettek szert országszerte különböző légi bázisokon, viszont saját pilóták híján ezeket nem tudják használni. "Több pilótával állunk már kapcsolatban, akiket arra kértünk, hogy csatlakozzanak hozzánk" - mondta.
Hasimi szerint Afganisztánt a jövőben egy kormányzó tanács irányíthatja, és az iszlamista mozgalom vezetője, Haibatullah Ahunzada a tanács vezetője felett állna, aki pedig az elnöki tisztséget tölthetné be.
Az alapján, amit a tálib döntéshozatal részleteit ismerő Hasimi elmondott, az Afganisztánban kialakítandó hatalmi struktúra hasonlítani fog ahhoz a rendszerhez, amely a tálibok legutóbbi uralma alatt - 1996 és 2001 között - állt fenn. Akkor a mozgalom legfőbb vezetője, Omar molla a háttérbe húzódott, és egy tanács foglalkozott a mindennapi ügyekkel.
Most Ahunzada rangban várhatóan a tanács elnöke (az államfői tisztségnek megfelelő pozíció) fölötti szerepet fog betölteni. Elképzelhető, hogy a tanács elnöke Ahunzada egyik helyettese lesz - mondta el Hasimi.
Afganisztánban nem lesz demokrácia, mert ennek a berendezkedésnek nincsen bázisa az országban - jelentette ki Hasimi, hozzátéve, hogy nem fognak egyeztetni arról, hogy milyen politikai rendszer legyen, mert az nem kérdéses. A saría (szigorú iszlám törvénykezés) lesz érvényben, erről nincs vita - fogalmazott a tálib vezető.
A tálibok találkoztak Hamid Karzai volt elnökkel
Afgán családok százai táboroztak szerdán a kabuli repülőtéren, miközben az ország új urai, az iszlamista tálibok Hamid Karzai volt elnökkel találkoztak.
A közösségi médiában közzétett felvételeken lehetett látni, amint az afgánok, akik fenyegetettnek érzik magukat, illetve nem kívánnak élni a szigorú vallási szabályok betartását megkövetelő tálib uralom alatt, könyörögnek az amerikai katonáknak, hogy engedjék fel őket a repülőgépekre.
John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője szerdán washingtoni sajtótájékoztatóján közölte, hogy az evakuálást a repülőtéren felügyelő amerikai katonák szerdára virradó éjjel többször a levegőbe lőttek a tömeg megfékezésére, de nem kaptak értesítést arról, hogy bárki megsebesült volna. Hozzátette, hogy máshol nem volt lövöldözés.
Kirby közölte, hogy szerdára a kabuli repülőteret őrző amerikai katonák létszáma elérte a négyezer-ötszázat, és több száz újabb katona érkezése várható a következő huszonnégy órában.
Egy tálib vezető is közölte a Reuters brit hírügynökséggel, hogy tálib parancsnokok és harcosok is a levegőbe lőttek a tömeg megfékezésére, de senkit sem akartak megsebesíteni.
Az álhírek hallatán, amelyek szerint a repülőtérről a nyugati országok mindenkit evakuálnak, számos helyi lakos tódult a repülőtérre, késleltetve sok gép indulását, káoszt és pánikot okozva a felszállópályák elözönlésével.
"Rendkívül kaotikus" a repülőtéri helyzet - mondta Heiko Maas mémet külügyminiszter, akinek az országa katonai repülőgépekkel menekíti ki Kabulból az állampolgárait, a nagykövetség helyi személyzetét és másokat.
"A beszálló kapuk száma korlátozott. Értesüléseink szerint százak, időnként ezrek gyűlnek össze a kapuknál, ahol gyakoriak az erőszakos jelenetek" - mondta Maas egy berlini vészhelyzeti tanácskozás után.
Hulusi Akar török védelmi miniszter szerdán közölte, hogy jelenleg biztonságos a kabuli repülőtér.
Az elmúlt két nap alatt 62 járat indult Kabulból - közölte a miniszter az Anadolu török hírügynökség jelentése szerint.
Vasárnap óta a repülőtér zárva tart a polgári járatok előtt, csak katonai gépek szálltak le és fel, amelyekkel többnyire a nyugati állampolgárokat és a helyi személyzet tagjait menekítették ki.
A tálibok képviselői eközben Hamid Karzai volt elnökkel és Abdulla Abdullával, a Nemzeti Megbékélési Főtanács elnökével tárgyaltak, állítólag Abdulla házában. A megvitatott kérdésekről nem közöltek részleteket.
Kedden Zabibulla Mudzsahid, a tálibok szóvivője közölte, hogy az iszlamista fegyveresek iszlám kormányzatot akarnak felálltani, és ígéretet tettek arra, hogy mindenki részt vehet benne.
(MTI)