A dél-svájci Ticino (Tessin) kantonban a lakosság 65 százaléka a burka - a nők arcát elfedő muzulmán lepel - nyilvános helyeken való viselése ellen foglalt állást a vasárnapi helyi népszavazáson.
Az Olaszországgal határos, 350 ezer lakosú Ticino lehet az első kanton Svájcban, amelyikben betiltják az arc vallási okból történő eltakarását nyilvános helyeken, például a tömegközlekedésben.
A szavazóknak a következő kérdésre kellett válaszolniuk: "Sem a közterületen, sem a nyilvánosság számára nyitva álló helyeken, sem a közintézményekben nem takarhatja el senki az arcát, kivéve ha vallási helyről van szó". A kérdés arra is kitért, hogy "senki nem kötelezhető arra, hogy neme miatt elrejtse az arcát". Az Amnesty International (AI) nemzetközi jogvédő szervezet és a svájci muzulmán szervezetek is a burkaellenes törvény ellen foglaltak állást.
Négyszázezer muzulmán él Svájcban, ez a lakosság 5 százalékát jelenti. "Hiba lenne azt mondani, hogy a burka viselésének betiltása hozzájárulna az emancipáció előrehaladásához" - mondta Manon Schick, az AI svájci részlegének vezetője.
Az ellenzők szerint a tilalom aránytalan volna, Svájcban ugyanis alig élnek nők, akik vallási okokból teljesen elfedik arcukat, mások szerint pedig a tilalom negatív üzenetet közvetítene a Svájcba látogató muzulmán turistáknak. Svájcban 2009-ben a minaretek építésének tilalmáról kiírt népszavazáson a választópolgárok 57,5 százaléka voksolt igennel.
Európában Franciaországban és Belgiumban tiltották be a burka viselését közterületen, Hollandiában a kormány be akarta tiltani, ám vezető politikusok kihátráltak a szándék mögül.
(MTI)