A héten már másodszor törtek be a befolyásos síita hitszónok, Muktada asz-Szadr hívei az iraki parlamentbe szombaton, hogy ülősztrájkkal tiltakozzanak az Irán-barát politikai csoportokat tömörítő síita szövetség kormányalakítási próbálkozásai ellen.
Szemtanúk szerint a tüntetőknek annak ellenére sikerült bejutni az erősen őrzött, Zöld Zónaként ismert bagdadi kormányzati negyedbe, hogy a biztonsági erők könnygázt is bevetettek ellenük. A megmozdulás résztvevői reformokat követeltek és a korrupció ellen tiltakoztak.
Mohammed al-Halbuszi házelnök határozatlan időre felfüggesztette a parlamenti üléseket - írta az INA iraki állami hírügynökség.
A bagdadi egészségügyi minisztérium közölte: mintegy száz civilt és a biztonsági erők huszonöt tagját kórházba kellett szállítani.
Egy Irán-barát politikai csoportokat tömörítő síita szövetség, a Koordinációs Keret is utcára hívta az embereket, ezért szakértők attól tartanak, hogy összecsapásokba torkollhat a helyzet.
A szövetség közleményében felszólította az irakiakat, hogy vegyenek részt az állam legitimitása és intézményei védelmében tartott békés megmozduláson.
Musztafa al-Kádimi ügyvivő miniszterelnök párbeszédet sürgetett, aláhúzva, hogy "ezer nap csendes párbeszéd jobb, mint egy perc, amikor iraki vér hullik". A kormányfő nyugalomra és türelemre intette a lakosságot.
Szadr hívei szerdán is betörtek a parlamentbe, hogy tiltakozzanak Mohammed asz-Szudáni miniszterelnök-jelöltsége ellen. Szudánit a síita szövetség jelölte a tisztségre.
Szadr tömörülése 73 mandátumot szerzett meg a 329 tagú parlamentben a tavaly októberi választásokon, de a csoport júniusban kivonult a patthelyzetbe jutott kormányalakítási tárgyalásokról.
A hagyomány szerint az iraki házelnök szunnita, a miniszterelnök síita, míg az elnök kurd. Sok iraki nem bízik a politikusokban, miután az ország évek óta gazdasági és belpolitikai válsággal küzd.
(MTI)