Németország a magyar történelem elválaszthatatlan része, az elmúlt évek gazdasági együttműködése pedig a bizonyíték arra, hogy Németország a magyar jelen és jövő része is lesz - mondta Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a hivatalos látogatáson Budapesten tartózkodó Angela Merkel német kancellárral közös sajtótájékoztatón, az Országházban.
Orbán Viktor a sajtótájékoztatón kijelentette: a magyar nép nemcsak tiszteli, de kedveli is a németeket, amiben nagy szerepe van a Magyarországon élő németeknek – mint mondta, az ő képviselőjük is része volt a mai delegációnak. Orbán Viktor közölte: Angela Merkel az európai egység legfőbb és legerősebb szószólója, Magyarország pedig nagyra értékeli a munkát, amit az európai egység érdekében végez.
A magyar miniszterelnök kiemelte: 2010-ben járt legutóbb a kancellár asszonynál, mikor Magyarország pénzügyileg összeomlott. Magyarország nagy utat tett meg azóta: a második-harmadik legnagyobb növekedést a magyar gazdaság mutatta fel, költségvetésünk példaértékű európai mércével is - hazudta Orbán Viktor.
Hozzátette: 1992 óta nem dolgoztak annyian, mint most, és ebben a német cégeknek (és a közmunkának - a szerk.) nagy szerepük van. Köszönetet mondott Angela Merkelnek, amiért ma 6000 német cég van jelen az országban, amelyek 300 munkahelyet és mintegy 6 milliárd eurónyi német befektetést jelentenek. Hozzáfűzte: a magyarországi külföldi befektetések 25 százaléka német.
Orbán Viktor azt mondta: Németország a magyar történelem elválaszthatatlan része, a gazdasági együttműködés a bizonyíték arra, arra hogy Németország a magyar jelen és jövő része is lesz.
Orbán Viktor ismertette a magyar álláspontot az orosz-ukrán kérdésben: mint mondta, szomszédos országról van szó, a gáz Magyarországra Ukrajnán keresztül érkezik, és 200 ezer magyar él Ukrajna területén, így mi a béke pártjára állhatunk. Csak olyan megoldást fogadhatunk el, mely a béke felé visz - jelentette ki Orbán Viktor. Magyarország semmi olyat nem tud támogatni, ami elmélyíti a konfliktust - mondta.
Orbán Viktor azt is tudatta, hogy Magyarország támogatja az eurázsiai együttműködéssel kapcsolatos német tervet.
Csalódás balról: Merkel nem váltotta le Orbánt
Hálásak vagyunk a magyar népnek a határnyitásért, fontos mérföldköve volt ez a német egyesítésnek – mondta a sajtótájékoztatón Angela Merkel. Hozzátette: a szabadság útját járta a két ország a hidegháború után, barátságos és demokratikus módon tartjuk kapcsolatainkat. A kancellár beszélt arról is, hogy bárhol is fektetnek be a német gazdaság szereplői, megbízható keretfeltételekkel szeretnek találkozni. Magyarországon sok munkahely létesült ezeknek a befektetéseknek köszönhetően – tette hozzá.
Angela Merkel kijelentette azt is: az európai politikában arra kell figyelni, hogy az energiaforrásokat diverzifikálják. Az ukrán-orosz konfliktusról szólva kiemelte a fegyverszünet szükségességét, a cél, hogy stabil állapot jöjjön létre. Az európai egység fontos kincsünk - fogalmazott.
A délutáni program: zsinagógavizit
A német kancellár délután hivatalában felkeresi Áder János köztársasági elnököt. Angela Merkel ezután beszédet mond az Andrássy Egyetemen, ott átveszi a Szegedi Egyetem díszdoktori címét. A német politikus budapesti látogatásának végén ellátogat a Dohány utcai zsinagógába, ahol megbeszélést folytat a magyar zsidó közösségek vezetőivel.
Frissítés: Jobbik: Orbán Viktor újfent másról beszélt, mint amit tett
A Jobbik álláspontja szerint a kormányfő másról beszélt, mint amit tett Angela Merkel német kancellárral folytatott találkozóján.
Bana Tibor, a párt országgyűlési képviselője, a parlament európai ügyek bizottságának alelnöke hétfőn a találkozóra reagálva azt közölte az MTI-vel, hogy Orbán Viktor "a vártnál is kevesebb konkrétumot tartalmazó" sajtótájékoztatóján helyesen állapította meg azt, hogy Európának szüksége van az orosz kereskedelmi kapcsolatokra. Ezzel szemben a kormány nemrégiben ismételten támogatta az Oroszország elleni uniós szankciókat, amivel sok milliárd forint kárt okoz már rövid távon is a magyar gazdaságnak, és csak a háborús hangulatot erősíti a régióban - vélekedett az ellenzéki politikus, aki a Jobbik nevében felszólította a kormányt, hogy azonnal vonja vissza a gazdasági korlátozásokat.
A közlemény az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokra vonatkozóan jelezte: "ha Magyarország önrendelkezési jogát valóban meg szeretnénk őrizni, akkor ki kell jelenteni, hogy hazánkon keresztül senki nem szállíthat amerikai fegyvereket Ukrajnába".
Bana Tibor a legfontosabb kijelentésként értékelte, hogy Orbán Viktor elkötelezte magát az ukrán-orosz konfliktus békés rendezése és Magyarország semleges állapota mellett. Azt kérte: a Fidesz támogassa a Jobbik vonatkozó, parlament elé terjesztett politikai nyilatkozattervezetét.
(MTI nyomán)