A második világháború alatt meggyilkolt cigányokra emlékezett az Országos Roma Önkormányzat a "roma holokauszt" emléknapján, vasárnap Budapesten. A szeánszon a Miniszterelnökség és a Belügyminisztérium is képviseltette magát.
Agócs János, az ORÖ elnöke beszédében arra emlékeztetett, hogy az áldozatok egyszerű roma (magyarul továbbra is: cigány - a szerk.) emberek voltak, édesanyák, édesapák és gyermekek.
Kitartásukat mutatja, hogy a holokauszt áldozatai közül egyedül a romáknál nem tudták a családokat szétválasztani a gyilkosok - állította Agócs.
Az ORÖ elnöke hangsúlyozta: ma is vérző szívvel emlékeznek a gyilkos eszme áldozataira, és együttéreznek azokkal, akik most is nap mint nap tapasztalják a diszkrimináció valamilyen formáját.
Zoom
Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára (b) és Agócs János, az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnöke koszorút helyez el az ún. cigány holokauszt emléknapja alkalmából tartott holoszeánszon (kép: MTI/Balogh Zoltán)
Agócs János azt mondta, hogy a "roma holokauszt" emléknapja kimaradt a történelemkönyvekből, de a cigányság nem feledi a 76 évvel ezelőtt történteket.
A kormány feladata a holokamuzás
Szalay-Bobrovniczky Vince, a Miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára az eseményen hangsúlyozta:
a kormány feladatának tekinti, hogy a roma holokausztról szóló ismereteket erősítse, betemesse a társadalom különböző csoportjai közötti árkokat, és hidakat építsen közöttük.
Felidézte a hivatalos, megkérdőjelezhetetlen legendáriumot is, amely szerint: augusztus 2-át a Cigány Világszövetség 1972-ben nyilvánította az ún. roma holokauszt emléknapjává, arra emlékezve, hogy 1944. augusztus 3-ára virradóra, egyetlen éjszaka alatt több mint háromezer romát és szintit gyilkoltak meg a "nácik" az auschwitz-birkenaui "haláltáborban". (Valójában munkatábor, bár az oda bezártak számára a kettő valószínűleg ugyanazt jelentette... a szerk.)
Kiemelte, hogy a kormányzat Magyarországon és a nemzetközi színtéren is következetesen kiáll a nemzeti kisebbségek ügye mellett, és feladatának tekinti, hogy az Európai Unióban felhívja a figyelmet a cigány kisebbség helyzetére.
Az állam felelős azért, hogy soha többé ne történhessen a 76 évvel ezelőttihez hasonló tragédia - mondta a politikus.
Sztojka államtitkár: az Országos Roma Önkormányzat kincse az országnak
Sztojka Attila, a Belügyminisztérium társadalmi esélyteremtési főigazgatóságának vezetője úgy fogalmazott, hogy az Országos Roma Önkormányzat olyan kincse az országnak, amely a legszélesebb hidakat képes megteremteni "romák és nem romák" között, ám a hidak építése még nem fejeződött be.
Fahidi Éva hivatásos holokauszttúlélő, aki maga is a "haláltáborban" volt a "tömeggyilkosság" idején, azt hazudta: ez egy olyan folyamat vége volt, amely verbális agresszióval kezdődött és a gázkamrában végződött.
Hozzátette: ezért ragad meg minden alkalmat arra, hogy felhívja a figyelmet a "gyűlöletkeltés veszélyére".
A megemlékezés végén a résztvevők megkoszorúzták az ORÖ székházának falán a "roma holokauszt" áldozatainak emléktábláját.
Az ünnepségen jelen volt Szalayné Sándor Erzsébet, a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó biztoshelyettes, képviseltette továbbá magát a Magyarországi Görögök Országos Önkormányzata, az Országos Örmény Önkormányzat, valamint a budapesti francia és indiai nagykövetség is.
(MTI nyomán)