A kanadai hatóságok által emberkereskedelemmel gyanúsított magyarországi cigányok hozzátartozói attól tartanak, rokonaik "az immáron kint is terjedő rasszista hangulatnak lettek az áldozatai" (tudniillik az a rasszizmus, ha fellép az ember a cigánybűnözés ellen). A nyomozás kezdete óta 55 vádpont gyűlt össze 13 cigány ellen. Hárman közülük továbbra is szökésben vannak.


Kanada korábban egy kedves, befogadó ország volt, mostanában azonban úgy tűnik, ott is elkezdtek terjedni a Magyarországra jellemző cigányellenes, rasszista nézetek – idézték az emberkereskedelemmel vádolt D. Ferenc sógornőjének szavait egy a napokban megjelent kétrészes kanadai cikkben. A The Hamilton Spectator újságírói azért utaztak hazánkba, hogy körüljárják – mind az áldozatok, mind az elkövetők száma alapján – Kanada történetének legnagyobb emberkereskedelmi ügyét.
A helyi hatóságok azután kezdtek el nyomozni, hogy Hamilton városában 2009 végén egy szociális munkástól segítséget kért egy Magyarországról érkezett menekült. Az idő előrehaladtával kiderült, rajta kívül további legalább 18 férfit csábítottak hazánkból munka ígéretével külföldre a bűnözők. Mihelyt megérkeztek, munkáltatóik menekült státust igényeltettek velük, és elvették személyes irataikat. Néhány munkásnak el kellett játszania, hogy szellemi, illetve fizikai problémái is vannak, hogy a menekült státusszal járó rendszeres kifizetéseken túl egyéb szociális segélyeket is igénybe vehessenek. Minden eseteben bankszámlát kellett nyitniuk, ahová befolyhatott a pénz, azt azonban helyettük fogva tartóik vették fel. A férfiakat pincékben négyes-ötös csoportokban összezárva tartották fogva, ingyen, vagy aprópénzért dolgoztatták őket és esetenként olyan háromnapos húst adtak nekik enni, amelyet még a kutyák sem voltak hajlandóak elfogyasztani – derült ki a rendőrségi jegyzőkönyvekből.
A nyomozás kezdete óta 55 vádpont gyűlt össze az ügyben gyanúsított 13 ember ellen – tudta meg a Magyar Nemzet Marc LaPorte-tól, a kanadai rendőrség szóvivőjétől. Az emberkereskedelmen kívül a vádpontok között szerepel egyebek mellett a bűnszervezetben való részvétel, csalás, valamint a hatóságok félrevezetésére is. A lap korábban is írt arról, amit a kanadai riporterek is közöltek, miszerint a szervezet egy másik – jelenleg Kanadában előzetes letartóztatásban levő – tagja ugyanaz a K. Ferenc, akit 2009-ben hazánkban csalás és zsarolás miatt jogerősen több mint négy évnyi letöltendő börtönbüntetésre ítéltek. A terheltet azonban nem helyezték előzetes letartóztatásba, az ítélet kiszabása után pedig nem vonult be a kijelölt büntetés végrehajtási intézetbe. Először körözést adtak ki ellene, azután 2009 májusában európai elfogatóparancsot – közölte korábban a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője. Frankó Marianna nem tudta megerősíteni, hogy a két férfi azonos személy, azonban hozzáfűzte: a nyomozás kiderítette, hogy a szökevény feltehetően nem Európában bujkál ezért újabb, ezúttal nemzetközi elfogatóparancsot is kiadtak, amely jelenleg is érvényben van.
A hatóságok által a bűnszervezet fejeként számon tartott D. Ferenc apja a legutóbbi gyanúsított az ügyben. Ő, D. Gizella nevű lányával és K. Gizellával a banda utolsó három, egyelőre szökésben levő tagja. Feltételezések szerint a két nő jelenleg is Kanadában bujkál, az idősebb férfi azonban időközben visszatért Magyarországra.
(MN nyomán)