A Néphazugság különösen fajvédő cikkeiről közismert (korábbi, kapcsolódó cikkünk ITT, ITT és ITT), szélsőliberális Ónody-Molnár Dórája megint aljas, uszító, a szabadnépes időket idéző cikkel (lásd 1. függelék) lepte meg a nagyérdeműt.

Mindent bevet, hogy az evangélikusokat lejárassa; nemtelen eszközei a rejtett kamerás felvételtől egészen annak sulykolásáig terjednek, hogy a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskolába nem vesznek fel cigányt.

Ha ez igaz is lenne (nem igaz – ezt számtalan, a Népszabadság cikkére érkezett, az iskolába járó romák által írt válaszkomment is bizonyítja), akkor sem lehetne mivel vádolni az egyházat, hiszen azt még az angolok is elismerik (mit elismerik! Többmilliós példányszámú újságok címoldalán kürtölik világgá!), hogy ahol, amelyik iskolában a deviánscigányok elszaporodnak, annak az intézménynek, az ottani oktatási színvonalnak lőttek, és onnan rohamléptekkel el fog menekülni mindenki, aki tanulni szeretne.

Cikkünk második függelékében az Ev. Egyház válaszát közöljük. Az anyagban nem írják le, viszont érdemes hangsúlyozni: több szülő is jelezte (lásd a népszabadságos olvasói hozzászólásokat), hogy az Ónody-Molnár által sérelmezett “tetvesség-vizsgálat” egyszerű felvilágosítás, amit kivétel nélkül mindenki megkap – nem csak cigányok. (És ha csak ők kapnának, akkor se lehetne mit mondania a fajvédőknek: arányok, azok a fránya gyakorlati, tapasztalati tetvességi arányok, ugyebár...)

Nem linkeljük a Népszabadságot (nem akarjuk ezzel emelni a page rank-üket); akit érdeklik a szülők hozzászólásai (vagy akár az eredeti cikk), másoljon át 5-6 szónál többet az általunk tükrözött cikkből a Google-ba sima másolással (Ctrl-C / V), és rögtön az első találatra kattintson. (Megjegyezzük, ez ugyanígy történik az összes többi, szóról szóra átvett cikk esetében is.)

Lássuk a két írást:

1. függelék: a Népszabadság cikke:

Cigány gyerek nem kell a szarvasi evangélikus iskolának? - "Van egy tájékoztató a tetvességről, ezt is tessék kitölteni"
A cigány asszony gyerekének nem volt hely, de az egy hónappal később jelentkező nem roma asszony akár már aznap beírathatta volna unokáját a szarvasi evangélikus általános iskolába. A beiratkozás hetén apák álltak sorba: az először jelentkező roma férfit helyhiányra hivatkozva elutasították, az egy órával később érkező nem roma ember lányának lett volna hely.

"Azt szerettem volna megtudakolni, felveszik-e a Benkába a fiamat, aki festőművész szeretne lenni. Be sem mehettem az igazgatónő irodájába. A folyosón álltunk a bejárat közelében. Az igazgatónő köszönt, de nem nyújtott kezet. Elmondta, hogy ez az iskola szigorú és nehéz, túl nehéz lenne a gyerekemnek. Aztán azt is mondta, hogy nincs helyük, betelt a létszám. Az egész nem tartott tíz percnél tovább. Csalódott voltam. Azt hittem, felveszik a fiamat. Neki is joga lenne normális iskolába járni, nem? Azt hittem, Szarvason nincs megkülönböztetés."

"A titkárnő fogadott, kezet fogott velem, hellyel kínált, kicsit várnom kellett, aztán az igazgatóhelyettessel találkoztam. Az unokámat szeretném ebbe a szép iskolába beíratni. Kimerítő tájékoztatást kaptam a tanítókról, a lelkészekről, a hittanórákról. Nem is kellett kérdeznem, magától beszélt. Azt is ő hozta szóba, hogy van néhány roma tanuló az iskolában, úgy fogalmazott: odafigyelnek a fegyelemre, a cigányokkal is be lehet tartatni a szabályokat.

Büszkén mesélte, minden pályázatot megragadnak, hogy fejleszthessenek, és ez látszik is az iskolán, mert szép és rendezett. Meg nagyon jók a továbbtanulási arányok. Meg akarta mutatni az elsős osztályokat, ahová az unokámat íratni szeretném, hogy láthassam a gyerekeket. Nem ragaszkodtam hozzá. Azt mondta, jöjjek újra, szívesen látnak, és akkor az igazgatónővel is találkozhatok, aki egyébként személyesen dönt a felvételről.

Nem mondta, hogy nincs helyük, nem volt elutasító. Én úgy értelmeztem: az unokám bármikor jöhet ebbe az iskolába. Kedvesek és készségesek voltak velem, nyitott légkör fogadott."

E két beszélgetés két különböző időpontban történt. Az első tavaly november elején, a második egy hónappal később. Mindkét hozzátartozó a szarvasi Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola beiratkozási feltételeiről érdeklődött.

Kitalálható, hogy a szereplők közül melyik a roma származású. Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekekért Alapítvány kérte föl a roma és a nem roma asszonyt, teszteljék az iskolát. Arra voltak kíváncsiak, van-e esélye bejutnia roma gyereknek a Benkába.

Most áprilisban, a beiratkozások hetén, az alapítvány újra tesztelte az iskolát, és rejtett kamerás felvételt készített két apáról. Az egyik cigány, a másik nem, mindketten második osztályba szerették volna beíratni gyereküket.

- Ez az iskolai házirend, ez az iskolánkba a belépő, itt tetszik aláírni. Van egy tájékoztató a tetvességről, ezt is tessék kitölteni - így fogadta a belépő szülőt az iskolatitkár.

- A főtéri iskolából szeretném átíratni a gyerekemet, aki most elsős - mondta a férfi.

- Túlzsúfoltak az osztályok. Egyébként ez itt beiratkozás, itt az elsősöket veszik fel, iskolaváltás év közben nem lehetséges, ehhez igazgatói döntés kell, ez nem fog menni - vágott bele a párbeszédbe az igazgatóhelyettes.

- Úgyis fennakadt volna a rostán - nevetgélt az iskolatitkár.

A roma férfinak tehát nem sikerült. "Annyit tudunk mondani, hogy felírjuk a nevét, és értesítjük, ha megürül egy hely" - így köszöntek el tőle. Az egész öt percig sem tartott.

Egy órával később ugyanezzel a történettel (a gyereket másodiktól az egyházi iskolába járatná a szülő) elindult a nem roma apa. A belépő férfit hellyel és kávéval kínálták.

- Jelenleg Budapesten élünk, elsős a lányunk, de júniusban Szarvasra költözünk, és a feleségemmel azt szeretnénk, ha ide járna a lányunk - kezdte mondókáját az átlagos kinézetű, középosztálybeli férfi.

- Szeretettel várjuk - mondta az igazgatóhelyettes, majd hosszas leírásba kezdett az iskola életéről, a tanárokról.

- Vannak-e túlzsúfolt osztályok?

- Nincsenek, nincsenek. És van óvodánk is.

- Az még nem aktuális, 13 hónapos a kistestvér.

Ezeket a beszélgetéseket rögzítette a rejtett kamera.

A tanköteles korú gyerekek csaknem ötöde ma Magyarországon alapítványi vagy egyházi iskolában tanul.

Mohácsi Erzsébet, az esetet feltáró esélyegyenlőségi alapítvány vezetője azt mondja, sok panasz érkezik a szülőktől, hogy az egyházi iskolák nem szívesen fogadnak be roma gyerekeket. Így került látóterükbe ez a szarvasi iskola. Mohácsi hangsúlyozza: céljuk nem a per, hanem az, a roma gyerekeknek is nyíljanak meg az egyházi iskolák.

- Félreértésről van szó, kérem önöket, hogy ne gerjeszszék ezt a valótlan és megalapozatlan információkon nyugvó ügyet - ez már Molnár Istvánné, a szarvasi iskola igazgatónőjének álláspontja, amit az alábbiakban kérésére szó szerint közlünk:

"Az elsőként megjelenő apuka a város egy másik iskolájából kívánta átíratni a gyermekét. Tájékozott volt az iskolában folyó szakmai munkáról, jónak tartotta az intézményünket. Kérését azonban el kellett utasítanom helyhiány miatt. Természetesen lakcímét, telefonszámát elkértem, hogy amennyiben üresedés lesz az iskolában, értesítsem. A másodikként megjelenő apuka csak érdeklődött az intézményről, arra hivatkozva, hogy ő most látta, hogy itt egy iskola, valószínűleg a nyáron Szarvasra költöznek, ezért gyermekének keres megfelelő intézményt. Az érdeklődésnek szólt az igazgatóhelyettes "szeretettel várjuk" mondata is, hiszen ez egyházi iskola, ahova bárkit szeretettel várunk. A fejtetvességről kizárólag a jelen lévő védőnő részéről esett szó, aki a bejövő szülőről nem tudhatta, hogy nem első, hanem második osztály iránt érdeklődik. Az osztálylétszámok kialakításának függvénye a szakvéleménnyel rendelkező gyermekek száma is. Természetesen a döntés felelőssége minden esetben az enyém, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően működjön az iskola".

Molnár Istvánné ugyanakkor a leghatározottabban leszögezte: felháborítónak tartja, hogy rejtett kamerával becsapta őket a kalapos ember (a kalapos ember: a cigány férfi - a szerk.), hiszen nem is akarta valójában átíratni a gyermekét.

Az igazgatónő tájékoztatása szerint egyébként a hátrányos helyzetű gyerekek aránya a törvényi előírásoknak megfelelő az intézményben. Munkájukat az is elismeri, hogy egy esélyegyenlőségi helyzetelemzés szerint - amelyet az oktatási tárca munkatársai készítettek - az oktató-nevelő munka az intézményben megfelelő.
Az egyház reagálása

Az esetre reagálva a nyilatkozatot adott ki a Magyarországi Evangélikus Egyház Országos Presbitériuma. Ebben a nyilatkozatot jegyző Ittzés János elnök-püspök és Prőhle Gergely országos felügyelő kijelenti: a Magyarországi Evangélikus Egyház - híven hitelveihez és magyarországi hagyományaihoz - az etnikai kisebbségek, így a hazai cigányság mindenfajta diszkriminációját messzemenően elítéli, és erre inti lelkészeit, világi tisztségviselőit és minden munkatársát is.

Ugyanakkor a közlemény indokolatlannak tartja a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola megbélyegzését, különösen egy ilyen tisztességtelen módszerrel (titokban) készült felvétel nyomán. A nevezett intézményben a roma származású gyerekek szeretetben, mindenfajta megkülönböztetés nélkül tanulnak, amit mind az iskola, mind a Magyarországi Evangélikus Egyház fontos értéknek tekint - írják a közleményben.

2. függelék: az Evangélikus Egyház cikke:
Egy másik evangélikus iskolából ment volna át a Benkába a roma kisfiú

Szarvas – Cigány gyerek nem kell a szarvasi evangélikus iskolának? címmel jelent meg a mai (2009. 04. 23) Népszabadságban egy cikk, Ónody-Molnár Dóra tollából. A cikkel kapcsolatban Lázár Zsolt a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskolát fenntartó Ótemplomi Gyülekezet vezetőjét, és az iskola igazgató-lelkészét kérdeztük. Szöveg: Bolla Zsuzsanna

Lázár Zsolt, a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskolát és Óvodát fenntartó Ótemplomi Gyülekezet vezetőjeként és az iskola igazgató-lelkészeként érdeklődésünkre elmondta, hogy a cikk több helyen is félretájékoztatja az olvasókat.

A roma apuka ugyanis éppen egy másik szarvasi, szintén evangélikus iskolából szerette volna év közben átíratni gyermekét az evangélikus iskolába.

„A Magyarországi Evangélikus Egyház gyülekezeteinek fenntartásában Szarvason két iskola működik – nyilatkozta Lázár Zsolt. – Az egyik a Benka Gyula Evangélikus Általános Iskola és Óvoda, amely a nagyobb és régebb óta működő, s amelyet az Ótemplomi Gyülekezet tart fenn. Ez az iskola egyben a város egyik legismertebb, és legnépszerűbb iskolája is, büszke vagyok az itt folyó szakmai munkára.

Év közben több esetben megkerestek az Újtemplomi Evangélikus Gyülekezet fenntartásában lévő Magyar-Angol Két tanítási Nyelvű Evangélikus Általános Iskola diákjainak szülei közül, akik szerették volna gyermekeiket átíratni iskolánkba. Az említett roma származású apuka idén a negyedik kérelmező volt, aki az iskolánkban járt. Mi azonban egyik esetben sem engedtük az átíratást, év közben egyetlen gyereket sem vettünk át.

A Magyar-Angol Két tanítási Nyelvű, szintén evangélikus általános iskolában egyébként is kis létszámú osztályok vannak, egy-egy gyermek átjelentkezése akár az osztály megszűnését is jelenthette volna. Az apuka elutasítása tehát a fent felsoroltakon túl azért is volt, mert a másik evangélikus gyülekezeti iskolából jött volna, így felesleges feszültséget nem akartunk kelteni a két evangélikus iskola között sem.

A cikk állításaihoz még hozzátenném azt is, hogy a felvételkor a roma férfi a beíratás délelőttjén jött. Részletes felvilágosítására azért nem került sor, mert az irodában 14 szülő tolongott, és ő maga mondta el, hogy tudja, ez nagyon jó iskola, azaz ismerte iskolánk körülményeit és tevékenységét. A másik szülő délben jött, ebédszünetben és akkor üres volt az iroda, így történt az, hogy vele hosszabb ideig tudtak a kollégák beszélgetni, illetve ő budapestinek vallva magát (nyári ideköltözés esetén) nem rendelkezett semmilyen ismerettel iskolánkról.

Az iskolánkban – ahol az összdiákság 10 százaléka roma származású diák – a törvényi előírásoknak megfelelően történik a beíratás. A helyi önkormányzattal kötött megállapodás értelmében, azonos időpontban történik a város intézményeibe a gyermekek beíratása, a megfelelő jelentkezési lapot kitöltve, megjelölve az iskolaválasztási szándékot.

A 2009-es évben is a beíratás alkalmával érkezési sorrendben (származási megkülönböztetés nélkül) íratták be leendő elsős gyermekeiket a szülők és továbbra is szeretettel várjuk az iskolánk iránt érdeklődő kedves szülőket és gyermekeket.”