A Fővárosi Főügyészség B. Béla egyéni vállalkozó és Sas József ellen emelt vádat, az elsőrendű vádlott B. Béla ellen adócsalás, folytatólagosan elkövetett csalás és magánokirat-hamisítás, a másodrendű vádlott Sas ellen folytatólagosan elkövetett társadalombiztosítási csalás, adócsalás és magánokirat-hamisítás a vád.

Sas Józsefet, a Mikroszkóp Színpad igazgatóját négy éve hallgatták ki a rendőrök egy csaknem 50 milliós adócsalás és okirat-hamisítás miatt, de vádemelésre csak 2005 augusztusában került sor. A bírói elfogultság miatt a Fejér Megyei Bíróságon tárgyalt ügyben elhangzottak a perbeszédek, és a vén zsidó-cigány is beszélt az utolsó szó jogán, ártatlanságát hangoztatva.

B. Béla 10 százalékért dolgozott Sasnak

Az ügyészség szerint Sas még 1997-ben színlelt megállapodást kötött B. Béla elsőrendű vádlottal, a megállapodás célja pedig az volt, hogy a másodrendű vádlott, Sas József kikerülje az adófizetési kötelezettségét. A vád szerint Sas József a művészeti tevékenységéből és az egyéb szponzoroktól szerzett bevételét az egyéni vállalkozó számlájára utalta, B. Béla pedig 90 százalékot készpénzben visszaadott Sasnak, 10 százalékot megtartott magának. Sasnak mint önadózónak bevallást kellett volna készítenie, ő azonban nem fizette meg a személyi jövedelemadót és az egészségügyi hozzájárulást ezen összegek után – állt a vádiratban.

A vádlottak szerződést is kötöttek, miszerint B. Béla jogosult Sas József képviseletére, nevében köthet szerződést, és jogosult beszedni a szerződött összegeket. Az ügyészség állítja, hogy Sas József így gyakorlatilag üzletszerzőként alkalmazta B. Bélát, azonban ezek színlelt szerződések voltak, hiszen az elsőrendű vádlott semmilyen munkát nem végzett, a szerződéseket Sas kötötte és teljesítette.

46 milliós adócsalás: 20-at gyorsan befizetett

A vád számai szerint Sas 1998-ban 7,8 millió, 1999-ben 9,9 millió, 2000-ben 4,6 millió, 2001-ben 12,8 millió forintot nem fizetett be adóként. Emellett 1999 és 2001 között összesen több mint 7 millió forintot nem fizetett meg egészségügyi hozzájárulásként, valamint 4 millió forint társadalombiztosítási járulékkal is adós. Amikor megtudta, hogy társánál adóellenőrzés folyik, önellenőrzést végzett, és utólag közel 20 millió forint személyi jövedelemadót befizetett az APEH-nek, részben megtérítve az adóhiányt. (Más sajtóértesülések szerint 226 millió forint az elcsalt pénz.) 

Sas József büntetőperét egyébként eredendően a Fővárosi Bíróságon tárgyalták volna, de mivel a kijelölt bíró elfogultságot jelentett be személyes érintettség miatt, az ügyet áttették a Fejér Megyei Bíróságra.

Az ügyész felfüggeszett börtönbüntetést és pénzbüntetést is kért, de enyhítő körülményként Sas büntetlen előéletét, időskorát (Sas 69 éves) is felhozta. Súlyosbító körülményként viszont azt rótta fel neki, hogy ő kezdeményezte a szerződések kötését.

„Semmilyen bűnt nem követtem el!” – hazudta Sas az utolsó szó jogán a bíróság előtt. A direktor folyamatosan hangoztatta, hogy nincs köze az ellene felhozott vádakhoz, és kikérte magának a gyanúsításokat. „Nem vagyok adócsaló, nincsen semmiféle adótartozásom, kifizettem mindent, hatvanöt éves létemre meg akarnak hurcolni valakik” – nyilatkozta az ügy napvilágra kerülésekor.

(Zsindex)