Vezető beosztású rendőrtisztek neve is felbukkant annak a bűnözői csoportnak a nyomozati aktáiban, amely a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság szerint nemcsak olajlopásért, fegyveres rablásokért volt felelős, de a diósdi alvilági leszámolást is az ő számlájukra írták. A rendőrség megtisztítása azonban akkor (is) elmaradt.
A diósdi kettős gyilkosság gyanúsítottjai különböző beosztású rendőrökkel - egyszerű közlekedési helyszínelőktől a „Nagy Váll-lap” becenéven emlegetett főtisztig kerültek „üzleti” vagy baráti kapcsolatba, miközben szó szerint megcsapolták a legnagyobb magyar vállalat, a Mol százhalombattai finomítójának vezetékét. Ennek a módszeréről szerzett tudomást a „Pipás” becenéven emlegetett, a Budapest-környéki alvilágban ugyancsak tekintélynek számító Farkas József, aki megpróbálta megzsarolni a tolvajbandát. Ám alábecsülte a célpontjait: a remélt 20 millió forint helyett testőrével, Kiss Norbert „Colos”-sal együtt golyókat kapott Diósdon, mindketten a helyszínen meghaltak.
2004 végén Szövő Károly és Balogh József - egy brutális verést követően - átvették tulajdonosától, Pier Istvántól a szállítmányok fogadóhelyéül szolgáló, Ercsiben működő kamionmosót, az Aranymosó Kft.-t. A mosóhoz Százhalombattáról földalatti „tolvajvezetéket” épített ki a bűnszervezet. Ebből az „üzletből” szeretett volna részesedni „Pipás”, amivel a saját halálos ítéletét írta alá. Szövőék magabiztosságát erősíthette, hogy a különböző vallomások szerint közismerten jó rendőri kapcsolatokkal rendelkeztek. Nem a levegőbe beszéltek tehát, amikor a megzsaroltaknak azt mondták, nem érdemes a helyi hatóságokhoz fordulniuk. Több jegyzőkönyvben is olvasható volt, hogy egyszer úgy tudtak elmenekülni az elfogásukra küldött kommandósok elől, hogy a „Nagy Váll-lap”-ként emlegetett kapcsolatuk, az érdi kapitányság akkori bűnügyi osztályvezetője figyelmeztette őket.
Az olajlopásból származó pénzekre nemcsak „Pipás” tartott volna igényt, hanem a Pest megyében élet-halál urának számító testvérpár, a Koszi becenevű Szabó Miklós és István, valamint a velük együttműködő Czibere Attila. A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság a Koszi-fivéreket tartotta az olajlopások legfőbb irányítóinak.
Kevesen tudják, hogy a Koszi-klánként emlegetett cigány bűnbandát irányító Koszi (Szabó) Miklós gyermekének, a BRFK volt közrendvédelmi főosztályvezetője, a himnuszgyalázó Kalmár Tamás rendőr ezredes a keresztapja, akinek csuklóján a közelmúltban - a Vizoviczki Lászlóhoz kapcsolható korrupciós ügy kapcsán - kattant a bilincs. (Érdekesség, hogy Koszi 'Szabó' Miklós jogi védelmét az a Nagy Gábor ügyvéd látta el, aki a Vizoviczki Lászlót védő jogászcsapat emblematikus alakja.)
![]() |
A Privát Kopót megkereste egy férfi, aki tartálykocsi-vezetőként több alkalommal közreműködött az üzemanyaglopásokban. - Az elmúlt hetekben számos alkalommal láttam a televízióban és a lapokban egy ismerős arcot, akire több alkalommal felfigyeltem annál a kamionmosónál, ahol a lopott üzemanyaggal feltöltötték a tartálykocsikat - mondta. - Akkor, a viselkedése alapján, azt hittem, valamiféle főnök lehet a bűnszervezetben, de kiderült, hogy ő szervezte az illegális rendőri védelmet a lopásokhoz. Ez a rendőrtiszt Kalmár Tamás volt, aki később a BRFK közrendvédelmi főosztályát vezette, és akit nemrégiben tartóztattak le a Vizoviczki nevével fémjelzett vesztegetési ügyben. Kalmárról azt mondták a többiek, hogy Koszi Miki jó barátja.
A férfi elmondta még, hogy minden fuvarjánál két rendőrautó állt abban az utcában, ahol megcsapolták a Mol vezetékét, és az egyenruhások a város széléig kísérték a lopott szállítmányt, így biztosítva védettségét a bűnszervezet számára - éveken keresztül.
Kalmár Tamást nem ültették a vádlottak padjára a Koszi-klán elleni büntetőperben, megúszta a felelősségre vonást, és töretlenül haladhatott felfelé a rendőrségi ranglétrán - egészen a főosztályvezetői fotelig.
A testület megtisztítása akkor (is) elmaradt. És most?
(Privátkopó nyomán)
Kapcsolódó: