Kína elítéli a Fülöp-szigetek két új törvényét tengeri övezeteinek és hajózási útvonalainak definiálásáról. Ferdinand Marcos Fülöp-szigeteki elnök pénteken írta alá a két törvényt, amely tulajdonképpen csak megerősíti az ország területi követeléseit a Dél-kínai-tengeren. Kína részéről a várható reakciót a parlament, vagyis az Országos Népi Gyűlés adta meg közlemény formájában, amelyről az állami média számolt be.
A Fülöp-szigetek egyrészt az ENSZ Tengerjogi Egyezményére (UNCLOS) hivatkozik, másrészt egy 2016-os nemzetközi választottbírósági döntésre, miszerint Kínának nincs sem jogi, sem történelmi alapja a területi terjeszkedésre, jelen esetben arra, hogy majdnem az egész Dél-kínai-tengert a magánénak tekintse. A tenger bizonyos részeire Vietnám, Malajzia és Brunei és Tajvan is igényt tart. Peking viszont nem ismeri el ezt a választottbírósági döntést, mert szerinte a hágai Állandó Választottbíróságnak nem volt joghatósága a kérdésben.
„A két törvény a Fülöp-szigetek kísérlete arra, hogy a dél-kínai-tengeri kérdésben 2016-ban jogellenesen meghozott választottbírósági döntést saját törvényhozásán keresztül érvényesítse. Ez súlyosan sérti Kína területi szuverenitását, tengeri jogait és érdekeit” – olvasható a legfőbb kínai törvényhozó testület külügyi bizottságának közleményében. „A két jogszabály a kínai fél határozott ellenállását figyelmen kívül hagyva jogellenesen vonta be a Fülöp-szigetek tengeri övezetébe a kínai Huangjantao és Nansa Csüntao szigeteket és ezek zátonyai nagy részét, valamint a hozzájuk tartozó vizeket, ezek felett Kína szuverén jogokkal és joghatósággal rendelkezik" - tették hozzá.
(MTI)