A kínai cégek keresik annak a lehetőségét, hogy miként tudnának nukleáris fűtőanyagot eladni Kelet-Európában. Ennek ellenére az egyik lehetséges célország a kelet-közép-európai Magyarország lenne.
A Pekingben zajló World Nuclear Spotlight atomenergetikai fórumon a China National Nuclear Corporation (CNNC) állami atomenergetikai vállalat egyik képviselője azt nyilatkozta a TASZSZ-nak, hogy "az elmúlt évek erőfeszítései nem csak arra irányultak, hogy a kínai keresletet sikerüljön kielégíteni nukleáris fűtőanyagokból, de arra is, hogy a kínai cégek utat találjanak a külföldi piacokra is".
Az orosz hírügynökség jelentése szerint a CNNC képviselője hozzátette azt is, hogy "mára sikerült elsajátítani az energiablokkok fűtőanyagának gyártásához szükséges francia és orosz technológiát, ami lehetőséget teremt arra, hogy fűtőanyagot adhassunk el különböző - beleértve szovjet és orosz - atomlétesítményeknek".
A CNNC vizsgálja azt is, hogy "miként lehetne fűtőanyagot szállítani Magyarországra, Romániába és Ukrajnába".
A hírügynökségnek nyilatkozó kínai forrás szerint a meglévő szerződések ellenére az orosz félnek nem sok esélye van arra, hogy leállíttassa a kínai szállításokat. Kína és Oroszország már sok éve együttműködik az atomenergetika területén. A Roszatom orosz atomenergetikai konszern és a CNNC például jegyzőkönyvet írt alá arról, hogy megkezdik az egyeztetést atomerőművek építéséről harmadik országokban. A múlt év júliusában a Roszatom nemzetközi szervezete, a Rusatom Overseas és a CNNC New Energy emlékeztetőt írt alá úszó atomerőművek építéséről.
(MTI nyomán)