A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) 198., rendkívüli közgyűlése támogatta az akadémiai ingatlanvagyon eladását - tájékoztatta Freund Tamás, az MTA elnöke szerdán a sajtó képviselőit a közgyűlés helyszínén, a Pesti Vigadóban.
A közgyűlés 182 igen szavazattal, 141 ellenében elfogadta az MTA Elnökségének előterjesztését arról, hogy a Magyar Tudományos Akadémia eladja a kutatóhálózat által használt vagyonelemeit a magyar államnak összesen 80 milliárd forintért - 74,5 milliárd forint vételár és 5,5 milliárd forint költségvetési támogatás formájában - azzal a céllal, hogy ezen ingatlanok maradéktalanul az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek.
A tájékoztatás szerint az MTA közgyűlése támogatta azt a határozati javaslatot is, amely a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózatra vonatkozó törvényjavaslattal kapcsolatban azt kezdeményezte, hogy az Országgyűlés a törvény ütemezését változtassa meg, tűzze ki a hatálybalépés dátumául 2026. január 1-jét, és bocsássa a törvényjavaslatot társadalmi vitára.
Ha a jelen, nagyon-nagyon válságosnak tűnő gazdasági helyzetében a kormány hajlandó nyolcvanmilliárdot erre a célra fordítani, továbbá két éven belül meg akarja duplázni a HUN-REN költségvetését, azt jelzi, a kormány komolyan vette, hogy a magyar kutatást, tudományt nemzeti érdekhelyzetbe hozzuk - mondta az MTA elnöke a sajtótájékoztatón.
"Ha betartják az ígéreteiket, és a HUN-REN szervezeti és működési szabályzatai és az alapítók okiratai is ebben a szellemben születnek meg, akkor valóban jó irányba indulhat el a HUN-REN, megnyugodhatnak a kedélyek, megszűnhet az a bizalmatlanság, ami jelen pillanatban jellemzi a hazai tudományos kutatásokat" - emelte ki Freund Tamás . Az elnök beszélt arról is, hogy az MTA által elvégeztetett felméréssel arra jutottak, hogy egy 130,9 milliárdos ingatlanvagyon "kerül terítékre". Az értékcsökkentő tényezők miatt lett végül 80 milliárd a vételár. Az elnök ezt "igen barátságos százaléknak" nevezte.
Freund Tamás szólt arról is, hogy a vételár egy részét a Magyar Tudomány Éve programjaira, a fennmaradó mintegy 74 milliárd forintot pedig állampapírba helyezik, kamatait pedig kutatásokat támogatására fordítják. Kiemelte: nem a székház felújítására használják fel a pénzt.
Az MTA tájékoztatása szerint a felsorolt ingatlanokat az MTA azzal a céllal adja el a magyar államnak 74,5 milliárd forint vételárért, hogy ezek az ingatlanok maradéktalanul az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek, és ott is maradjanak a hazai tudományos kutatást szolgálva.
Az MTA közleménye szerint a jelenleg a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat irányítása alá tartozó kutatóhelyek által használt MTA-tulajdonú ingó vagyonelemeket, - kivéve az Akadémia által nem eladható kategóriába sorolt kulturális javakat és a haszonkölcsön-szerződéssel használatba adott reprezentációs célú műtárgyakat - az MTA ingyenesen átadja azzal a céllal, hogy az azokat jelenleg is használó kutatóhálózat tulajdonába kerüljenek, és ott is maradjanak a hazai tudományos kutatást szolgálva. Az ingyenes átadás feltétele, hogy az MTA mentesüljön ezen átadás általános forgalmiadó-fizetési kötelezettsége alól.
A Közgyűlés a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a HUN-REN azon tájékoztatásának ismeretében támogatta az előterjesztést, hogy a HUN-REN-törvény rendelkezései és a HUN-REN alapító okirata és belső szabályozása biztosítani fogja, hogy a HUN-REN-kutatóintézetek jogi személyként megőrzik munkáltatói, kötelezettségvállalási és pályázási autonómiájukat. A Közgyűlés elvárja, hogy erre vonatkozó igényét az Akadémia az adásvételi szerződésben is megjelenítse.
A Közgyűlés felhatalmazta az MTA elnökét az adásvétel lebonyolításához szükséges dokumentumok aláírására, valamint felkérték az Elnökséget egy bizottság felállítására, amely javaslatot tesz a Közgyűlés számára az ingatlan vagyonelemek értékesítéséből származó vételárral történő vagyongazdálkodás céljára és módjára - írta a köztestület.
(MTI)