Számos Svájcban élősködő eritreai migráns állami segélyből tér vissza szülőföldjére, pedig állításuk szerint éppen a vérontás miatt kényszerültek otthonuk elhagyására.
Rengeteg esetben repülőjegyet vesznek az eritreai bevándorlók a Svájcban kapott állami segélyből, és visszarepülnek hazájukba, az Európai Unió által “veszélyes országnak” kikiáltott Eritreába. Ezt szinte bármikor megtehetik, mivel a hatóságok nem rendelkeznek a migránsok évi 21 “szabadnapjával”, amikor oda mennek és azt csinálnak, amihez csak kedvük van – számolt be a Zürich-Kloten svájci reptéren átutazó több tucat eritreai család utazásairól a Basler Zeitung svájci-német lap keddi leleplező cikkében.
Zoom
Eritrea tényleg veszélyes ország - persze nem nekik (illusztráció)
A menedékkérők számára Svájcban megengedett, hogy bizonyos időre elhagyják a befogadó országukat. Évente pontosan 21 napot kapnak, utazásuk szándékáról és céljairól pedig nem kötelesek elszámolni.
Segélyből repülnek az élősködők
Közülük sokan menekültként, ideiglenes lakóként (visszautasított menedékkérelem esetén) utazási utalványokat kapnak a svájci hatóságoktól. A lap kiemeli, hogy a Svájcban élő eritreai migránsok 80 százaléka menekültsegélyből él, de arra nem térnek ki, hogy hány embert utasítottak vissza svájci munkahelyeken.
Nem lehetett tudni, hányan utazgatnak
A vizsgálat szerint naponta 50 olyan ember hagyja el Svájcot, aki repülővel egy Eritreával szomszédos országban landol. Ennek vizsgálata azonban problémákba ütközött, hiszen Svájcból nem lehet átszállás nélkül Eritreába jutni, így a célállomások között a legtöbbször Isztambul szerepel. A legtöbben Isztambul után Szudánban vagy Etiópiában landolnak, ahol buszra szállnak, és pár nap alatt hazaérnek "veszélyes" szülőföldjükre.
(Híradó - Basler Zeitung nyomán)