Mindössze félórával a szenátorok és az alsóházi képviselők ülésének kezdete után megerősítette Donald Trump választási győzelmét az amerikai Kongresszus. Az ülést épp Trump riválisa, az egykori demokrata elnökjelölt Kamala Harris vezette le, aki alelnökként egyben a szenátus elnöke is.
A hitelesítési folyamat gyorsan véget ért, mert egy államból sem emelkedett szóra egyetlen demokrata törvényhozó sem, hogy kifogást emeljen az eredmények ellen, ami nem csupán azért változás a négy évvel ezelőtti állapotokhoz képest, mert akkor megrohamozták a Capitoliumot Trump támogatói, hanem mert legutóbb több tucat republikánus törvényhozó hivatalosan is vitatta Joe Biden győzelmének hitelesítését a kulcsfontosságú csatatérállamokban.
A múltban a demokraták is tiltakoztak az elektori szavazatok hitelesítése ellen – nyolc évvel ezelőtt Trump első megválasztása idején is így tettek –, ám a 2021-es erőszakos cselekmények után a párt egyhangúlag elzárkózott ettől, mert meggyőződése szerint nem szabad útját állni a békés hatalomátadásnak.
– Az Egyesült Államok elnökére leadott elektori szavazatok a következőképpen alakultak: Donald J. Trump Florida államból 312 szavazatot kapott – jelentette be ellenfele győzelmét Harris, ami után hangos üdvrivalgás tört ki a republikánus sorokból. Harris egy darabig engedte, hogy ünnepeljenek, majd csendet kért, és úgy folytatta, „Kamala D. Harris Kalifornia államból 226 szavazatot kapott”, amit demokrata párttársai fogadtak tapssal.
Az Egyesült Államok polgárai nem közvetlenül választják meg az elnököt, hanem az államok a lakosságszámukkal arányosan elektorokat delegálnak. Az elektori kollégium 538 főből áll, a többséghez, tehát az elnök megválasztásához 270 elektor szavazata szükséges.
Trump beiktatási ceremóniája január 20-án lesz Washingtonban.
(The Guardian - 24)