Jelentős vámengedményekről született kétoldalú megállapodás az Egyesült Államok és Nagy-Britannia között - jelentette be Keir Starmer brit miniszterelnök csütörtökön.
A munkáspárti kormányfő Donald Trump amerikai elnök hasonló tartalmú nyilatkozata után tartott délutáni sajtóértekezletén közölte, hogy a megállapodás alapján az amerikai piacra exportált brit acél és alumínium vámmentessé válik.
Starmer elmondta azt is, hogy az egyezmény értelmében évente százezer nagy-britanniai gyártású gépkocsit 10 százalékos vámmal lehet az Egyesült Államokba exportálni a Washington által eredetileg kirótt 27,5 százalék helyett. Ez az Amerikába irányuló csaknem teljes brit autóexportra vonatkozik, a brit autóipar ugyanis évente átlagosan 110 ezer járművet exportál az Egyesült Államokba. A Nagy-Britanniában gyártott autók 12,5 százalékát az amerikai piac veszi fel.
Az amerikai kormányzat által áprilisban bejelentett szektorális vámok egyik legnagyobb horderejű nagy-britanniai üzleti válaszlépéseként a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport a múlt hónapban felfüggesztette az Egyesült Államokba irányuló exportját.
Az egyik tekintélyes londoni gazdaságpolitikai kutatóműhely, az Institute for Public Policy Research (IPPR) még a kétoldalú vámmegállapodás csütörtöki bejelentése előtt közölte: modellszámításokra alapuló előrejelzési forgatókönyve szerint ha az amerikai kormány hosszabb időre érvényben tartaná az eredeti vámtarifát az importált személyautókra, az 25 ezer állás megszűnésével járna a brit járműiparban.
Az IPPR hangsúlyozta, hogy a brit autóipari konglomerátumok közül éppen a Jaguar Land Rover exportálja a legtöbb járművet az Egyesült Államokba.
Az elemzőház kiemelte azt is, hogy a járműipar a legnagyobb brit áruexportőr: az ágazat adta 2024-ben a teljes brit árukivitel 13,9 százalékát.
Az IPPR adatai szerint Nagy-Britanniában jelenleg 2811 vállalat foglalkozik autó- és részegységgyártással. Ezek a cégek csaknem 133 ezer alkalmazottat foglalkoztatnak, és összesített éves forgalmuk tavaly 70,3 milliárd font (33 500 milliárd forint) volt.
Keir Starmer miniszterelnök - aki a Jaguar Land Rover közép-angliai üzemében tartotta az amerikai kormánnyal létrejött vámmegállapodásról szóló csütörtöki sajtótájékoztatóját - elmondta: Nagy-Britanniának és az Egyesült Államoknak egyaránt 1500 milliárd fontnak megfelelő értékű működőtőke-befektetése van egymás gazdaságában, és ezek a befektetések 2,5 millió munkahelyet tartanak fenn.
Arra a felvetésre, hogy a legutóbbi közvéleménykutatások szerint a brit választók többsége a brit-amerikai megállapodással szemben szívesebben látna kétoldalú kereskedelmi egyezményt Nagy-Britannia és az Európai Unió között, a kormányfő úgy fogalmazott: Londonnak nem kell választania Amerika és az EU között, mert mindkettővel lehetséges a jó kereskedelmi viszonyrendszer kialakítása.
A csütörtökön bejelentett brit-amerikai megállapodás engedményeket tartalmaz egyes mezőgazdasági termékek, köztük a marhahús kétoldalú vámjogi szabályozásában is.
Az egyezmény teljes szövege és kiterjedése egyelőre nem ismert. Donald Trump úgy fogalmazott, hogy a megállapodás véglegesítése a következő hetekben várható.
Ez az első olyan vámkönnyítési megállapodás, amelyet az Egyesült Államok a múlt hónap elején bejelentett általános vámemelések óta egy külföldi országgal elért.
(MTI)