Elon Musk hivatalosan is politikai pályára lépett: megalakította az „America party” nevű új pártot, amely célzottan néhány kongresszusi mandátum megszerzésével billentené maga felé a hatalmi egyensúlyt Washingtonban. A világ leggazdagabb embere a kétpárti rendszer alternatívájaként hirdeti formációját, és máris több mint egymillió támogatóra talált – miközben egyre nyíltabb konfliktusba kerül Donald Trumppal is.
Megalakult Elon Musk új politikai formációja, az „America party” (Amerika Párt), amely kezdetben néhány kulcsfontosságú szenátusi és képviselőházi hely megszerzésére koncentrálhat – derült ki a milliárdos közösségi média-posztjaiból. A cél: mérleg nyelveként beleszólni a törvényhozás legvitatottabb döntéseibe, ahol a pártok közti különbségek hajszálnyira zsugorodtak – írja a The Guardian alapján az Index.
A Tesla és a SpaceX vezérigazgatója – aki egyúttal az X tulajdonosa is – pénteken tett utalást erre a stratégiára, miközben egyre nyíltabban konfrontálódik Donald Trumppal a frissen elfogadott költségvetési törvény miatt. Szombaton aztán egy volt Trump-tanácsadó bejelentette: hivatalosan is megalakult az Amerika Párt – részleteket egyelőre nem árultak el.
Az egyik hatékony módszer az lehet, ha lézerpontossággal célozunk meg 2-3 szenátusi és 8-10 képviselőházi helyet. Ilyen szűk törvényhozási arányok mellett ez elég lehet ahhoz, hogy mi döntsük el a kulcskérdéseket – az emberek valódi akaratának megfelelően – írta Musk az X-en.
— Elon Musk (@elonmusk) July 5, 2025
A világ leggazdagabb embere ugyan konkrét körzeteket nem nevezett meg, de világossá tette: nemcsak a republikánusokkal és a demokratákkal szemben, hanem a teljes politikai status quóval szemben kíván fellépni.
Július 4-én, az amerikai függetlenség napján Musk szavazást is indított követői körében: támogatnák-e, hogy valóban életre hívja az Amerika Pártot? A csaknem 1,25 millió válaszadó több mint 65 százaléka igennel voksolt. „A Függetlenség napja tökéletes alkalom arra, hogy megkérdezzem: szeretnétek függetlenedni a kétpárti (sokan inkább egypárti) rendszertől?” – írta, és egész nap újra és újra megosztotta a szavazást.
Szombaton már úgy fogalmazott, hogy „ma megalakult az America party – hogy visszaadja nektek a szabadságotokat” Majd hozzátette, „kétszer annyian akarjátok ezt a pártot, mint akik nem – meg is kapjátok. Ami az ország eladósítását illeti, nem is demokráciában, hanem egypárti rendszerben élünk.”
Az egyik újraposztolt reakcióban egy kétfejű kígyó látható – a „uniparty” felirat és a két nagy párt logója társaságában. Musk egyetlen szóval válaszolt: „Igen.”
A párt első megmérettetése a 2026-os félidős választásokon lehet. Bár új pártok hivatalosan csak akkor kötelesek regisztrálni az amerikai választási bizottságnál, ha kampánycélokra bizonyos összeghatárokat átlépnek, Musk aktivitása egyértelmű: új politikai erőt akar.