Újabb harminc napra meghosszabbították Romániában az új típusú koronavírus-járvány megfékezése érdekében március közepén bevezetett rendkívüli állapotot. Az erről szóló elnöki rendeletet kedden adta ki Klaus Iohannis államfő.
Az elnök az ország lakosságához intézett televíziós beszédében leszögezte: nincsenek egyértelmű jelei annak, hogy lassult volna a világban a járvány terjedése, és a veszély Romániában sem múlt el. A korlátozások enyhítése, amit egyes "felelőtlen politikusok szorgalmaznak", a fertőzések robbanásszerű növekedéséhez vezetne - vélekedett az államfő.
Iohannis köszönetet mondott a koronavírus-járvány ellen az első vonalban harcoló egészségügyi alkalmazottaknak, ugyanakkor felhívást intézett a román állampolgárokhoz, hogy tartsák be a kijárási korlátozásokat, mert betartásuk életeket ment, kijátszásuk viszont a családot és ismerősöket is veszélybe sodorja.
Az elnök kiemelte: a rendkívüli állapot idején külön figyelmet fordítanak a veszélyeztetett és kiszolgáltatott társadalmi rétegekre: az idősotthonok és a gyermekvédelmi központok nem függeszthetik fel tevékenységüket. A rendkívüli állapot meghosszabbításáról szóló rendelet a távközlési cégeket is a szolgáltatások folyamatos biztosítására kötelezi.
Romániában életben maradnak a rendkívüli állapot kihirdetésekor bevezetett intézkedések, amelyeket a mostani elnöki rendelet pontosításokkal egészít ki.
Egyebek mellett megkönnyítik a hivatali kötelességszegés büntetését az egészségügyben, a közigazgatásban, a rendfenntartó és nemzetbiztonsági szerveknél, és kiterjesztik azon létfontosságú termékek és szolgáltatások körét, amelynek árát a kormány befagyaszthatja.
Amennyiben a villamosenergia, vagy a gáz ára csökken a régióban, akkor a kormány felléphet annak érdekében, hogy ez a fogyasztói árakban is tükröződjön - részletezte az államfő.
További 30 napra szünetel az oktatási intézmények tevékenysége, korlátozzák a lakosság gyülekezési és mozgásszabadságát, korlátozzák az ügyfélfogadást a közintézményekben, az igazságszolgáltatás pedig csak a sürgős ügyeket tárgyalja.
A kormány meghozhat minden olyan intézkedést, amely a polgárok élelmezését, alapvető fogyasztási cikkekkel történő ellátását, ezek termelését, szállítását és értékesítését szolgálja.
Iohannis rámutatott: Ludovic Orban kormányának a munkavállalók védelmét szolgáló eddigi intézkedések mellett, gazdaság újraindítását célzó tőkeinfúzióról, a digitális átállás gyorsításáról és az infrastruktúra-projektek folytatásáról is gondoskodnia kell.
A rendkívüli állapot meghosszabbításáról szóló rendelet azonnal hatályba lépett, de öt napon belül a parlamentnek is jóvá kell hagynia. A házbizottság döntése értelmében a két ház csütörtöki, online, együttes ülésén fog szavazni a rendkívüli állapot meghosszabbításáról.
Több mint 70 százalékkal csökkentek a külföldi tőkeberuházások
Az idei első két hónapban 70,86 százalékkal, 409 millió euróra csökkentek a külföldi közvetlen tőkeberuházások (FDI) Romániában a tavalyi év azonos időszakához mérten - közölte kedden a Román Nemzeti Bank.
Tavaly az első két hónapban még 1,404 milliárd euró működőtőke áramlott a román gazdaságba. Az idei első két havi 409 millió euróból 437 millió eurót a tőkerészesedés tett ki, beleértve az újra befektetett profitot, a vállalatcsoportokon belüli hitelek mozgása nettó 28 millió euró kiáramlást mutatott, csökkentette az összeget.
Tavaly egész évben 5,296 milliárd euró külföldi közvetlen tőkeberuházást jegyeztek Romániában, ami a legmagasabb érték a 2008-ban kirobbant nemzetközi gazdasági válság óta.
A Román Nemzeti Bank szintén kedden közölte, hogy a folyó fizetési mérleg hiánya az idei első két hónapban csaknem 85 százalékkal haladta meg a tavalyi év azonos időszakában jegyzett értéket, és elérte a 325 millió eurót a tavaly jegyzett 176 millió euróhoz képest.
Tavaly egész évben csaknem 17 százalékkal, 10,478 milliárd euróra nőtt a román folyó fizetési mérleg hiánya az előző évben jegyzett 8,960 milliárd euróhoz viszonyítva.
(MTI)