Nagyon úgy néz ki, hogy egy nap alatt elfoglalták Damaszkuszt, Szíria fővárosát a lázadók, Bassár el-Aszad szír elnök valószínűleg Libanon felé menekül – írja a Portfolio.
Az elmúlt napokban gyakorlatilag mindenhonnan kivonult a szír hadsereg, hogy védelmüket Damaszkusz köré tudják koncentrálni; a szír kormány stratégiája az volt, hogy talán megfelelő elrettentő erővel sikerül elkerülni, hogy a fővárosnak is nekimenjenek a lázadók.
A helyzet gyorsan kritikussá vált: Aleppó és Hamá gyors elfoglalása után a déli, északkeleti és keleti országrészben is aktivizálták magukat a felkelő fegyveres szervezetek és gyorsan hatalmas területet szereztek meg.
Ma hajnalban bejelentették a lázadók, hogy sikeresen megállapodtak a szíriai hadsereggel, ellenállás nélkül jutottak be a felkelők a városba.
Bassár el-Aszad, Szíria elnöke nagy valószínűséggel elhagyta a fővárost és Libanon felé menekült el. Egy kormánygép felszállt a főváros térségéből, jó esély van rá, hogy Szíria vezetője is rajta volt. A politikust most nagy erőkkel keresik a lázadók, de jó esély van rá, hogy Libanon felé el fog menekülni Oroszországba.
A felkelést egy szélsőséges iszlamista szervezet, a Hajat Tahrir Al-Sham vezette, de az elmúlt napokban minden országrészben, minden felkelőcsoport aktivizálta magát. Mivel ezeknek a szervezeteknek egymással is konfliktusa van, nem lehet arra racionálisan számítani, hogy vége is a polgárháborúnak: az északkeleti országrészt például a kurd többségű Szír Demokratikus Erők (SDF) uralja, amely nyíltan ellenséges a Tahrir Al-Shammal és szövetségeseikkel.
A lázadók azt is bejelentették, hogy behatoltak a Szajdnaja börtönbe, ahonnan kiszabadították a fogva tartott ellenzékieket. A lázadók fő ereje, a Hajat Tahrir al-Sám (HTS) fegyveresei szombaton Homszot is elfoglalták, ez nyitotta meg az útjukat Damaszkusz irányába. Ez már a harmadik jelentős győzelmük volt offenzívájuk november 27-i kezdete óta, Aleppó és Hama elfoglalása után.
Mohamed Gázi al-Dzsalali, az ország miniszterelnöke szabad választások megtartását javasolta, hogy a nép választhassa meg az ország új vezetőit. Állítása szerint kapcsolatban áll a lázadók fő erejét, a HTS-t vezető Abu Mohamed al-Dzsavlanival, akivel az átmenetről egyeztetnek, jelentette a BBC az al-Arabiya hírtelevízió beszámolója alapján. Dzsalali azt mondta az arab hírtévének, hogy utoljára szombat este beszélt Bassár el-Aszaddal, azóta nincs értesülése a hollétéről.
Időközben a Damaszkuszba érkezett felkelők már átvették az állami tévé ellenőrzését, élő adásban szólították fel „a mudzsahedineket és a polgárokat a Szabad Szír Állam nemzeti vagyonának megvédésére”.
A Euronews beszámolója szerint a szíriai hadsereg parancsnoksága vasárnap a hajnali órában tájékoztatta a katonaságot arról, hogy Aszad uralma véget ért. A lázadók állításuk szerint elfoglalták az állami rádió és tévé központját is – írja a Telex.
Aszad kevés támogatást kapott az elmúlt napokban szövetségeseitől. Oroszország csak korlátozott légi támogatást nyújtott, az orosz erők a kormányerőkkel együtt húzódtak vissza a lázadó offenzíva elől. Irán pedig, Aszád rezsimjének fő támogatója, pénteken megkezdte katonái és diplomatái kivonását az országból.
Hogy történhetett mindez ilyen gyorsan? A nemzetközi szakértők első reakciói alapján Bassár el-Aszad szíriai elnök hadseregét megtizedelte az évekig tartó háború ráadásul a külső segítők Oroszország, Irán és a Hezbollah saját konfliktusaikkal voltak elfoglalva.
A Fehér Ház egyelőre csak annyit közölt, hogy Joe Biden amerikai elnök figyelemmel kíséri a rendkívüli eseményeket.
Frissítés: káosz Damaszkusz utcáin, miután a lázadók elűzték Aszadot
Damascus has fallen.— khaled mahmoued (@khaledmahmoued1) December 8, 2024
Syria has fallen.
Bashar al-Assad has fallen.
These scenes show the disappearance of the Syrian army and security forces from the streets, similar to what happened previously in Iraq.#Damascus #Syria #BasharAlAssad #SyrianArmy #Iraq pic.twitter.com/HyDnhGx4h5
2. frissítés: kijárási tilalmat hirdettek Damaszkuszban
Kijárási tilalmat rendeltek el a szíriai felkelők Damaszkuszban vasárnap, miután bejelentették, hogy megdöntötték az országot csaknem negyedszázadon át irányító Bassár el-Aszad elnök uralmát.
A kijárási tilalom helyi idő szerint 16 órától hétfő hajnali 5 óráig van érvényben.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter közölte, hogy milícisták hatoltak be a damaszkuszi olasz nagykövet rezidenciájára, három autót elvittek, de se a diplomatának, se e biztonsági személyzetének nem esett bántódása. Az olasz nagykövetet időközben biztonságos helyre vitték. Az ANSA olasz hírügynökség a külügyi tárcára hivatkozva arról számolt be, hogy szíriai felkelők kutatják át a nagykövetségeket és civil szervezetek épületeit Aszad szövetségesei után kutatva.
Mindemellett vasárnap reggel ismeretlen fegyveresek megrohamozták és feldúlták Irán damaszkuszi nagykövetségét. Az iráni állami televízió beszámolója szerint a diplomáciai képviselet mellett közeli üzleteket is kifosztott egy fegyveres csoport, amely nem azonos a Damaszkuszt elfoglaló Hajat Tahrír as-Sám (HTS) nevű dzsihadista csoporttal. Szombaton a teheráni vezetés közölte, hogy kimenekítik az iráni diplomaták családjait. Aznap Hosszein Akbari iráni nagykövet közölte, hogy a nagykövetség továbbra is működik 5-6 diplomatával. Az iráni nagykövet, illetve a diplomáciai személyzet sorsáról egyelőre nem tudni.
Két libanoni biztonsági forrás szerint a Hezbollah már szombaton kivonta erőit Szíriából, amikor a felkelők megindultak Damaszkusz felé.
Ezzel egy időben egy török biztonsági forrás arról számolt be, hogy az Ankara támogatását élvező lázadó csoportok behatoltak az eddig a Népvédelmi Egységek (YPG) kurd milícia kezén lévő Manbidzsba az ország északi részén. Az YPG-t Törökország terrorszervezetnek, a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) szövetségesének tekinti, de a szervezet az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei kulcspartnere volt az Iszlám Állam nevű terrorszervezet elleni küzdelemben Szíriában.
"Az YPG/PKK elleni harcban közel a győzelem" - mondta a török illetékes.
Oroszország szerint Bassár el-Aszad lemondott elnöki posztjáról és elhagyta az országot.
3. frissítés: tovább pusztítanak a felkelők, megkezdődtek az első kivégzések
Azon kevés damaszkuszi terület egyike látható a képen, amely még nem áll a lázadók ellenőrzése alatt, a damaszkuszi Seyida Zainab (Ali imám lánya) síita szentély, amelyet több tucat síita harcos véd, köztük irániak, akik nem hajlandóak megadni magukat a lázadóknak – írja a Szent Korona Rádió.
A damaszkuszi Sayyida Zainab szentélyt körülbelül 300 lázadó veszi körül, akikkel 40-50 iráni és más Irán által támogatott síita harcos áll szemben. A lázadók azt mondták a harcosoknak, hogy aki leteszi a fegyvert, az életben marad, és nem lesz veszélyben…
Egy falatnyi helyet még védnek a siíta harcosok Damaszkuszban, egy szentélyt.— Szent Korona Rádió (@szkrcom) December 8, 2024
Bővebben telegram csatornánkon 👇👇https://t.co/xhT5wIxJ8r pic.twitter.com/oW3UXcoIFS
Damaszkuszban megkezdődtek az első kivégzések. Sajtóértesülések szerint az Aszad család tagjai közül való az egyik ember, akit felakasztottak a terroristák.
A többi fogoly mellett, akiket a fegyveresek szabadítottak ki a börtönből, az ISIS terrorszervezet legfőbb parancsnokai is kijöttek.
A terroristák készülnek megtámadni Latakiát, ahol az orosz Hmeimim légibázis található.
A terroristák készülnek megtámadni 🇸🇾 Latakiát, ahol az orosz Hmeimim légibázis található.— Szent Korona Rádió (@szkrcom) December 8, 2024
ℹ️Oroszok az igazság oldalán pic.twitter.com/3dJXRd3z3Z
4. frissítés: Kreml: Bassár el-Aszad Moszkvában van
Bassár el-Aszad volt szíriai elnök Moszkvában tartózkodik, és menedékjogot kapott Oroszországban - közölte egybehangzóan a TASZSZ és a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség egy Kreml-beli forrásra hivatkozva.
"Aszad és családtagjai Moszkvába érkeztek. Oroszország humanitárius megfontolások alapján menedékjogot adott nekik" - mondta a TASZSZ-nak a tisztségviselő.
Hozzátette: Moszkva szükségesnek tartja, hogy az ENSZ égisze alatt újrainduljanak a tárgyalások a szíriai helyzet rendezéséről.
(Portfolio, Telex, MTI, Szent Korona Rádió nyomán)