A Hamász az amerikai The Wall Street Journal birtokába jutott dokumentum szerint azzal a céllal indított támadást 2023. október 7-én Izrael ellen, hogy megtorpedózza a zsidó állam és Szaúd-Arábia kapcsolatainak rendezését.
A Hamász támadása előtti napokban Jahja Szinvár, a palesztin szervezet politikai vezetője a dokumentum szerint azt mondta, hogy "rendkívüli tettre" van szükség Rijád Izraelhez közeledésének megakadályozására.
A The Wall Street Journal számos, az elmúlt évekből származó dokumentumról számolt be a Hamász aggodalmairól, melyeket Szaúd-Arábia és Izrael diplomáciai közeledése okozott, miután az amerikai kormány igyekezett közvetíteni, hogy a két ország rendezni tudja kapcsolatait, annak ellenére, hogy a palesztinok helyzetének megoldatlansága miatt ettől Rijád elzárkózott.
Nem először szivárogtatnak ki látszólag Gázában talált dokumentumokat a nemzetközi sajtóba - emlékeztetett a The Times of Israel című angol nyelvű hírportál.
Tavaly a Bild című német tömeglap szintén egy olyan dokumentumot közölt, melyet feltételezhetően az izraeli hadsereg talált Gázában. Az erről a dokumentumról szóló jelentés egyik központi eleme a miniszterelnöki hivatalnál kiszivárgott titkosszolgálati botránynak, melyek miatt a Sin Bet belbiztonsági szolgálat letartóztatta és kihallgatta az elmúlt hetekben a hivatal több alkalmazottját.
A Panoráma című német hírcsatorna azt jelentette, hogy megszerezte a Bildben szeptemberben részlegesen közölt irat teljes, szigorúan titkosított eredetijét, és azt állította, hogy a kiszivárogtatott rész súlyosan elferdítette a dokumentumot.
Míg a Bild az iratot annak bizonyítékaként mutatta be, hogy a Hamász nem érdekelt a komoly tűzszüneti megállapodásban Izraellel, a Panorama szerint a teljes dokumentum éppen azt mutatja, hogy a Hamász kész a kompromisszumra.
Az október 7-i támadás előtt több mint egy évvel az izraeli tisztviselők megszerezték a Hamász támadásának tervét - derült ki több hónappal ezelőtt az izraeli médiában bemutatott dokumentumokból, e-mailekből és interjúkból.
Az izraeli katonai és hírszerzési tisztviselők azonban úgy vélték, a terv túl nagyszabású, és a Hamász nem képes végrehajtani. A mintegy negyven oldalas dokumentum, amelyet az izraeli hírszerző hatóságok Jerikó-fal kódnéven azonosítottak, pontról pontra azt az inváziót ismertette, amely október 7-én állítólag ezerkétszáz ember halálához vezetett.
A The New York Times című amerikai lap által áttekintett és lefordított dokumentumban nem szerepelt a támadás időpontja, de egy módszeres offenzívát írt le, amelynek célja a Gázai övezet körüli erődítmények lerohanása, izraeli városok elfoglalása és kulcsfontosságú katonai bázisok megrohanása.
A Hamász pontosan követte az akkor már egy éve Izrael birtokába került tervet. A dokumentum szerint a támadás kezdetén rakétazáporral, drónokkal ki kell iktatni a biztonsági kamerákat és automata gépfegyvereket a határ mentén, valamint fegyvereseket kell tömegesen Izraelbe zúdítani siklóernyőkkel, motorokon és gyalogosan.
A dokumentum az izraeli katonai és hírszerzési vezetők között széles körben ismert volt, de a szakértők akkor azt állapították meg, hogy egy ilyen léptékű támadás meghaladja a Hamász képességeit.
(MTI nyomán)