Elutasította négy alperes, a Magyar Nemzeti Bank, az OTP, az Erste és az MKB Bank eddigi védekezését az a chicagói bíró, aki a holokausztperben jár el több magyar érdekeltséggel szemben a hazai zsidóság 1944-es kifosztásával kapcsolatban - írja a Népszabadság. Mint ismeretes, a perben zömmel amerikai és izraeli illetőségű "holokauszt-túlélők" "600 ezer fő sérelme után" kétmilliárd dollárt követelnek a "magyar érdekeltségű bankoktól" (amit, a bankok tulajdonosaitól függetlenül, végső soron mi fogunk kifizetni, ha zöld utat kap ez a sokmilliomodik szabadrablás is).
Hosszas bizonyítási eljárásra számíthatnak az érintett bankok, miután elutasította a Samuel Der-Yeghiayan nevű bíró az intézmények arra vonatkozó kérését, hogy ne fogadja be az ügyet és vesse el a keresetet - derült ki az Illinois államhoz tartozó szövetségi bíróságon szerdán iktatott dokumentumból. Egyelőre beláthatatlan, miként érinti ez azt a három másik holokausztpert, melyek szintén magyar érdekeltségű alperesek ellen folynak.
Az alperesek arra hivatkoztak, hogy a bíróság nem illetékes joghatóság az ügyben, az OTP-t és az MKB-t pedig nem köti annyi szál az USA-hoz, hogy ott lehessen ítélkezni felettük - a bíró közleménye szerint azonban "kiterjedt, folyamatos és rendszeres" üzleti kapcsolatokkal rendelkeznek. Az MNB esetében elutasította az állami intézmények mentességére (szuverén immunitás) való hivatkozást a bíró.
Amint azt már hírül adtuk, az OTP Bank kategorikusan visszautasít bárminemű felelősséget az üggyel kapcsolatban, mivel alapításának időpontja 1991. november 11-e, és jogelődje, az Országos Takarékpénztár Nemzeti Vállalat jogelőd nélkül, 1949. március 1-jén jött létre, míg a keresetben állított eseményekre 1944-ben került sor. Az MKB Bank pedig jelezte: a keresetet mind alaki, mind tartalmi szempontból megalapozatlannak tartja.
(Portfolió nyomán)
Kapcsolódó: