Kína bejelentette, hogy április 10-től 34 százalékról 84 százalékra emeli az Egyesült Államokból származó termékekre kivetett vámokat, válaszul a washingtoni kormány legújabb, hasonló mértékű intézkedésére.
Peking szerint az amerikai döntés súlyosan sérti Kína törvényes jogait, és aláássa a nemzetközi kereskedelmi szabályrendszert.
A kínai államtanács vámtarifa bizottsága keddi közleménye szerint a vámemelés 2025. április 10-én, csütörtökön lép hatályba, és az Egyesült Államokból érkező összes importtermékre kiterjed.
Peking az amerikai importvámokra válaszul panaszt nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO), és több amerikai vállalatot is szankciókkal sújtott.
A kínai kereskedelmi minisztérium közlése szerint tizenkét amerikai entitást felvettek az exportellenőrzési listára, megtiltva számukra a kettős felhasználású termékek kivitelét. Hat további vállalatot a megbízhatatlan szervezetek listájára helyeztek, megtiltva számukra a kínai import- és exporttevékenységet, valamint az új beruházásokat.
A minisztérium egyértelművé tette: az Egyesült Államok intézkedései szerinte sértik a WTO szabályait, és Kína határozottan meg fogja védeni gazdasági érdekeit. Kedden a kínai kereskedelmi tárca azt közölte, hogy Kína "a végsőkig harcolni fog" érdekeiért az Egyesült Államokkal szemben, és további ellenintézkedéseket vezet be, amennyiben Donald Trump amerikai elnök beváltja fenyegetését az újabb 50 százalékos vámemeléssel.
Elutasítják az amerikai védelmi miniszter Panama-csatornával kapcsolatos vádjait
Peking szerdán élesen reagált a Pete Hegseth amerikai védelmi miniszter előző nap tett megjegyzéseire, miszerint az Egyesült Államok visszavenné a Panama-csatornát a kínai befolyás alól, és nem engedné, hogy "Kína fegyverként használja a csatornát azáltal, hogy kínai cégek kereskedelmi kapcsolatait kémkedésre használja fel".
"Magas rangú amerikai tisztviselők rosszindulatúan támadták Kínát a Panama-csatorna ügyében, aláásva ezáltal a kínai-panamai együttműködést. Ez ismét leleplezte az Egyesült Államok által gyakorolt hegemóniát és az amerikai fél zsarnoki arcát, amellyel szemben Kína határozott ellenvetését fejezi ki" - mondta Lin Csien kínai külügyi szóvivő szerdán.
"A világon mindenki tisztában van azzal, hogy ki akarja ellenőrzése alá vonni a Panama-csatornát. Az Egyesült Államoknak tükörbe kellene néznie, hogy lássa, ki fenyegeti más országok szuverenitását, biztonságát és fejlődését" - jelentette ki Lin.
A szóvivő felszólította továbbá az amerikai felet, hogy "hagyjon fel a rémhírekkel és azzal, hogy Kínát rosszindulatú módon összefüggésbe hozza a csatorna ügyéve" - fogalmazott.
Pete Hegseth a közép-amerikai országban tett látogatása során tette a megjegyzéseket, miszerint "elmélyítik az együttműködést a panamai biztonsági erőkkel, és visszaveszik a Panama-csatornát Kína befolyása alól" - közölte a miniszter kedden. "Nem Kína építette ezt a csatornát. Kína nem üzemelteti a csatornát, és Kína nem fogja fegyverként használni a csatornát. Panamával az élen együtt meg fogjuk őrizni a csatorna biztonságát és minden nemzet számára elérhető voltát" - jelentette ki.
Frissítés: az Egyesült Államok "tárgyalásokban reménykedik", de nem hátrál meg
Az Egyesült Államok tárgyalásokban reménykedik Kínával, de nem hátrál meg a vámokról szóló vitában - hangoztatta Scott Bessent pénzügyminiszter szerdán reagálva az újabb vámemelést jelentő kínai válaszlépésre.
A Trump-adminisztráció vámokról szóló tárgyalásokért is megbízott tagja a Fox Business gazdasági hírtelevíziónak adott interjúban azt hangoztatta, hogy Kína csak veszíthet azon, ha a megtorlás taktikájához folyamodik az amerikai vámokkal szemben.
A pénzügyminiszter sajnálatosnak nevezte, hogy a pekingi kormány "nem hajlandó a tárgyalásra", aminek szükségességét azzal támasztotta alá, hogy Kína "a legsúlyosabb megsértője a nemzetközi kereskedelmi rendszernek". "Az övék a legkiegyensúlyozatlanabb gazdaság a modern világ történetében" - fogalmazott, utalva arra, hogy a kínai gazdaság a kivitelre épül, és az exporthoz képest alacsony az import.
Kifejtette, hogy egy, az Egyesült Államokkal vívott vámháborúban Kína azért van "vesztes pozícióban", mert - pontosan az amerikai kereskedelmi deficit miatt - jelenleg az Egyesült Államok ötödannyi értékű árut szállít Kínába, mint amennyit onnan importál, így a vámok sokkal nagyobb terhet jelentenek a kínai, mint az amerikai gyártók számára.
Scott Bessent hozzátette ugyanakkor, hogy egy ilyen háborúnak nincs győztese.
Donald Trump elnök szerdán közösségi médiaoldalán megjelent bejegyzésében az Egyesült Államokban való befektetéseket sürgetett, ami mellett a vámmentességgel érvelt. A Truth Socialon megjelent írásban az amerikai ipari beruházások melletti érvek között a felgyorsított engedélyezési eljárásokat, a környezetvédelmi akadályok elhárítását említette, valamint a termeléshez szükséges energiaforrások könnyű elérhetőségét, az elektromos hálózatra való egyszerű rákapcsolódást.
Az elnök egy másik bejegyzésben a Kongresszus republikánus tagjaihoz fordult, hogy fogadják el az adócsökkentésekről szóló átfogó törvényt, ami lehetővé teszi az általa megígért adócsökkentéseket, elsősorban a lakossági terhek mérséklése érdekében.
Donald Trump átfogó gazdaságpolitikai elképzeléseinek eleme az adócsökkentések megvalósítása, aminek fedezetéül a megnövekvő vámbevétel szolgálna. A vámokból származó növekvő állami bevételek a szövetségi költségvetés hiányának csökkentését is szolgálja.
A Kongresszus felsőháza, a szenátus több tagja kétpárti támogatással egy az elnök által bejelentett vámintézkedések megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot mutatott be.
Az egyik kezdeményező Rand Paul republikánus szenátor közleményében azt hangoztatta, hogy a vámok adónak minősülnek, az adók elfogadása pedig a Kongresszus hatáskörébe tartozik. "A vészhelyzet kihirdetésére vonatkozó elnöki jogkörrel való visszaélés az átfogó vámok érdekében nem csak az amerikai emberek mindennapos kiadásait növeli, de ellentétes az Alkotmánnyal. Itt az ideje, hogy a Kongresszus éljen felhatalmazásával és helyreállítsa a hatalmi egyensúlyt" - fogalmazott Kentucky szenátora, aki korábban is határozott ellenzője volt a vámok alkalmazásának.
Ron Wyden demokrata szenátor, a javaslat másik kezdeményezője szerint az elnök által követett vámokra épülő politika recesszióba viszi az Egyesült Államokat, ami munkahelyek megszűnését eredményezi. Úgy vélte, hogy az új kereskedelempolitika kárainak felszámolása évekbe telhet.
A jogszabály megszüntetné az elnök által kihirdetett gazdasági vészhelyzetet. Donald Trump a vészhelyzet adta elnöki jogkörrel élve léptette életbe az új, viszonosságra épülő vámrendszert.
(MTI)
Korábban írtuk: