2010. június 18-án Budapesten, a Varsányi Irén utcában Gőbl György jogvédő egy szabálytalanul parkoló rendőrségi gépjárműről készített fényképet, összhangban az Alkotmánybíróság 54/2000. (XII. 18.) határozatával, mely szerint fokozott közérdek fűződik az esetleges rendőri jogsértések dokumentálhatóságához.
Zoom
A rendőri jogsértés dokumentálását észlelve a helyszínen lévő rendőr, egy ún. retorziós igazoltatással intézkedés alá vonta a panaszost. A kifogásolt rendőri intézkedés miatt Gőbl a Független Rendészeti Panasztestülethez (továbbiakban FRP) fordult. A Testület a 453/2010. (XI. 10.) számú állásfoglalásában alapjogot súlyosan sértő intézkedést állapított meg, sérültek a panaszos személyes adatokhoz és tisztességes eljáráshoz fűződő jogai. Mint minden az FRP által megállapított, alapjogot súlyosan sértő intézkedés esetében, úgy ezúttal is a panasz az illetékes hatósághoz (ORFK) került elbírálásra.
Természetesen a derék sündőrök védték a mundér becsületét, határozatukban a rendőri intézkedés elleni panaszt elutasították. Érdekes körülmény, hogy az intézkedő rendőr telefonon (!) tett vallomását az ORFK közokiratnak minősítette, így annak tartalmát feltétel nélkül igaznak fogadta el. Így nem kellett megmagyarázni többek között a "közokiratnak" azt az ellentmondását sem, miszerint Gy. Krisztián r. törzszászlós a telefonon tett (majd közokiratba foglalt) jelentésében azt állította, hogy: "nem parkoltam, csupán egy pár másodpercre álltam meg". Ennek némileg ellentmond, hogy V. Ferenc r. főtörzszászlós egy hangszalag tanúsága szerint az imént említett parkolás időtartamát pár perc helyett egy 1 órára (azaz 60 percre) taksálta.
Minden bizonnyal csak a Kuruc.info olvasói találnak ellentmondást ebben a nyilatkozatban. (A hangfelvétel 36 mp-től érdekes, ebből kiderül, hogy 1 órát szabálytalanul parkoltak.) Portálunk megszerzett egy belső dokumentumot, mely szerint az ORFK jogásza, dr. Hitesy Edina egyetért az FRP állásfoglalásában foglaltakkal, azonban valamiért a saját munkatársuk szakmai indokolását elvetette az ORFK, helyette egy ismeretlen rendőr (?) által készített, aláírással nem hitelesített összegzést fogadott el.
Mindezen előzmények után Gőbl György a Fővárosi Törvényszékhez közigazgatási határozat bírósági felülvizsgálata iránti kérelmet nyújtott be. A mai napon ítéletet hirdetett a Törvényszék, melyben a kereset elutasításáról határozott. Dr. Hankó Ferenc bíró szóbeli indokolásában kifejtette, nem kell a szabálytalanul parkoló rendőrautót fényképezni.
Gőbl György a Kuruc.infónak elmondta, véleménye szerint az igazságszolgáltatásban is rendszerváltozásra lenne szükség, a bírákat pedig elsődlegesen nem életkoruk, hanem alkalmasságuk alapján kéne megítélni.



(Kuruc.info)