Kína szolgáltatás-külkereskedelmi forgalma tavaly jelentős mértékben nőtt az előző évihez képest a digitalizációnak és az új technológiák terjedésének köszönhetően, és első alkalommal haladta meg az egybillió dollárt a pekingi kereskedelmi minisztérium (MOC) jelentése szerint.
Kína szolgáltatásimportjának és -exportjának együttes értéke 2024-ben rekordmagas, 7,5 billió jüan (mintegy 1,05 billió amerikai dollár) volt, 14,4 százalékkal magasabb az előző évinél. Az export 18,2 százalékkal nőtt éves szinten, az import pedig 11,8 százalékkal bővült a MOC szerint.
A digitalizáció, az intelligens technológia fejlődése és a zöld technológia terjedésének globális trendjei Kína szolgáltatáskereskedelmét is növekedéshez segítették, tovább optimalizálták annak struktúráját, és erősítették nemzetközi versenyképességét - mondta Li Jun, a MOC alá tartozó Kínai Nemzetközi Kereskedelmi és Gazdasági Együttműködési Akadémia kutatója. A szolgáltatásforgalom növekedésében jelentős szerepe volt a tranzit utasforgalom vízummentessé tételének is - jegyezte meg.
A közösségi médiában indított China Travel program gyorsan terjed, tovább növelve az ország szolgáltatáskereskedelmét, hozzájárulva az utazási iparág fellendüléséhez és jövedelmezőségéhez - mondta Li. Egyre több nemzetközi turista érdeklődik ennek köszönhetően az ország kulturális nevezetességei, természeti látványosságai és városlátogató programjai iránt.
Kína digitális kulturális platformjai és tartalmai jelentős teret nyernek a tengerentúlon - mondta Li. Példaként hozta fel a Black Myth: Wukong című kínai videojáték népszerűségét, a kínai filmek és tévésorozatok terjesztését olyan tengerentúli streamingplatformokon, mint a Netflix és a YouTube, valamint azt, hogy a kínai internetes irodalom is egyre több nemzetközi olvasóra talál.
A kínai kormány tavaly augusztusban adott ki iránymutatást a szolgáltatások kereskedelmének fejlesztéséről külföldi nyitással, szorgalmazva az innovációt és a nemzetközi együttműködés erősítését. Kína aktívan szorgalmazza az ipari digitalizációban és a digitális átalakulásban rejlő lehetőségek kiaknázását, a pénzügyi, tanácsadói, tervezési és tanúsítási szolgáltatásokat nyújtó szakmai szervezetek támogatását annak érdekében, hogy erősíthessék szolgáltatásnyújtási képességüket a nemzetközi piacon.
Kína nagy hangsúlyt helyez a digitális kereskedelem és a szolgáltatások kereskedelme terén a kétoldalú, többoldalú és regionális együttműködés erősítésére. Ennek érdekében egyebek között növelni kívánja a nagy kiállítási és nemzetközi szolgáltatáskereskedelmi együttműködési platformok szerepét.
(MTI)