Az Európai Unió jóváhagyta eddigi egyik legszigorúbb szankciós csomagját Oroszország ellen - jelentette be Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az X-en pénteken. Ez au EU 18. szankciós csomagja az ukrajnai háború kezdete óta. /Bővített hír./
Bejegyzésében Kaja Kallas közölte: a büntetőintézkedések új csomagja tovább csökkenti a Kreml háborúra fordítható anyagi forrásait, egyebek mellett az által, hogy az eddigi szankciókat megkerülő úgynevezett orosz árnyékflotta további 105 tartályhajóját és üzemeltetőiket veszi célba, először rendelkezik lobogó szerinti lajstromozásról, valamint korlátozza az orosz bankok finanszírozáshoz való hozzáférését.
"Nagyobb nyomást helyezünk az orosz hadiiparra, a szankciók megkerülését lehetővé tevő kínai bankokra, és blokkoljuk a drónokban használt technológiai exportot" - fogalmazott az uniós diplomácia vezetője.
Tájékoztatása szerint az uniós intézkedés megtiltja az Északi Áramlat gázvezetékek használatát, alacsonyabb olajárplafont vezet be és jegyzékbe veszi az orosz energetikai óriásvállalat, a Rosznyeft legnagyobb indiai finomítóját.
A szankciók sújtják továbbá azokat, akik felelősek az ukrán gyerekeket elhurcolásáért és átneveléséért - tájékozatott.
Az EU tovább fogja emelni a háború költségeit, ugyanis ez az egyetlen módja az agresszió megállításának - tette hozzá az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejegyzésében üdvözölte az Oroszország elleni 18. szankciós csomagról szóló megállapodást, mellyel kapcsolatban azt írta: az intézkedésekkel az EU Oroszország háborús gépezetének szívére sújt le.
"Célba vesszük - Oroszország - bank-, energia- és katonai-ipari szektorát, és új, dinamikus olajárplafont vezetünk be" - fogalmazott.
A nyomás jelentős - jelentette ki az uniós bizottság elnöke, majd hozzátette: mindez addig tart, amíg Vlagyimir Putyin orosz elnöke be nem fejezi a háborút.
António Costa, az Európai Tanács elnöke üzenetében azt írta: az EU továbbra is nyomást gyakorol Oroszországra azzal a céllal, hogy megbénítsa az Ukrajna elleni háborús képességét.
"Rendíthetetlenül támogatjuk az igazságos és tartós békét Ukrajnában" - tette hozzá bejegyzésében a tagországok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke.
Az Európai Unió Tanácsának az Oroszország ellen bevezetett 18. szankciós csomag részleteiről szóló tájékoztatása szerint Moszkva energiabevételeinek mérséklése érdekében az EU hordónként 60 dollárról 47,6 dollárra csökkentette a nyersolaj árplafonját, valamint automatikus és dinamikus mechanizmust vezetett be az olajárplafon módosítására és hatékonyságának biztosítására.
Az orosz árnyékflottához tartozó, gyakran jeladó nélkül közlekedő hajók, melyek - a közlemény szerint - az orosz olaj szállítása mellett katonai felszereléseket, vagy zsákmányolt ukrán gabonát szállítanak Oroszországba, nem köthetnek ki az uniós tagállamok kikötőiben, valamint tilos számukra uniós szolgáltatásokat nyújtani. Ezzel az orosz olajexportra vonatkozó korlátozások kijátszásáért felelős jegyzékbe vett hajók száma 444-re emelkedett.
A büntetőintézkedés behozatali tilalmat rendel el az orosz nyersolajból előállított, valamint - Kanada, Norvégia, Svájc, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok kivételével - bármely unión kívüli országból származó finomított kőolajtermékre.
Teljes üzleti tilalmat rendel el az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetékre, megakadályozva ezzel a csővezetékek helyreállítását, befejezését, karbantartását, üzemeltetését és jövőbeli használatát.
Az uniós tanács úgy határozott, hogy megszünteti az Oroszországból Csehországba irányuló olajbehozatalra vonatkozó mentességet - tájékoztattak.
Az EU továbbá teljes tranzakciós tilalmat rendelt el egyes orosz bankok, pénzügyi és hitelintézetek, valamint kriptoeszköz-szolgáltatóval szemben, amelyek - mint írták - intézkedéseikkel kijátsszák az uniós szankciókat vagy támogatják Oroszország Ukrajna elleni agresszív háborúját.
Oroszország katonai képességeinek visszaszorítása érdekében az EU teljes körű szankciókat vezetett be az orosz hadiipar több beszállítóival szemben, köztük három kínai székhelyű, a harctéren használt árukat értékesítő szervezettel szemben. Ezenkívül a szankciós csomag nyolc olyan, Oroszország háborús erőfeszítéseit támogató vállalatra is kiterjed, amelyek Fehéroroszországban működnek.
Az EU több mint 2,5 milliárd euró értékben exporttilalomról állapodott meg az orosz védelmi és biztonsági ágazat technológiai fejlesztéséhez hozzájáruló katonai rendszerekre és termékekre vonatkozóan.
Emellett az EU szankciós jegyzékébe vett olyan embereket, akik aktívan részt vettek ukrán gyermekek deportálásában, átnevelésében és orosz katonai oktatásában. Az EU továbbá 14 embert és 41 szervezetet vett szankciók hatálya alá Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét aláásó vagy fenyegető cselekményekért. A vonatkozó jegyzékekbe vettek száma ezzel meghaladja a 2500-at - tájékoztatott az uniós tanács.
(MTI)