20-i, 20-ai
A huszadikai számmal írt formája hogyan helyes a következők közül: 20-i vagy 20-ai?
A kérdésben szereplő mindkét változat helyes. A 20-ai írásmód a „huszadikai”, a 20-i pedig a „huszadiki” kiolvasást sugallja.
A keltezésben a napokat jelölő számjegyeket tőszámnévként vagy sorszámnévként olvashatjuk ki: április 14-ig (tizennégy) vagy 14-éig (tizennegyedikéig). Az -i melléknévképző a sorszámnévhez járul, hagyományosan ilyenkor kiesik a birtokos személyjel (hasonlóan a -háza, -falva stb. végű birtokos személyjeles földrajzi nevekhez): 14-i (tizennegyediki). Újabb fejlemény a birtokos személyjel visszaillesztése a szóalakba.
túlzottdeficit-eljárás
Melyik alak a helyes: túlzott-deficit eljárás, túlzottdeficit-eljárás, túlzott deficit eljárás, túlzott deficit-eljárás?
A túlzott deficit különírt szókapcsolat egészéhez járuló eljárás utótag miatt a szó írásmódja: túlzottdeficit-eljárás (mozgószabály, 139. b.).
típusú
Hogyan írjuk helyesen azokat a kifejezéseket, amelyekben szerepel a “típusú” szó? Pl. befektetési jegy típusú, megbízás típusú (ügylet), jegyzés és aukció típusú (ügylet), rendszer típusú.
A kérdezett kifejezéseket különírjuk: befektetési jegy típusú, megbízás típusú (ügylet), jegyzés és aukció típusú (ügylet), rendszer típusú. L. az OH. hasonló példáját is: hús típusú szarvasmarha.
Az előző rész itt található.