nagybetűsítés
A képviselő-testület szót tudtommal a fenti módon írjuk helyesen (kis k-val, kötőjellel). Előfordulhat-e olyan helyzet, hogy önállóan ezt a szót nagy k-val írjuk (leszámítva ha a mondat elején áll)? Mi van akkor, ha azt mondom: Ferencváros önkormányzatának képviselő-testülete? Ekkor is kis k, ugye? Tekinthető-e bármikor tulajdonnévnek ez a szóösszetétel?
Ugyanehhez tartozik, hogy az önkormányzat szó önmagában kis ö. Akkor is az, hogy egyértelműen egy konkrét önkormányzatra utal? Ha elé írom a település nevét, de nem a bejegyzett tulajdonnevet használom (pl. ferencvárosi önkormányzat), akkor is kis ö?
Korábbi válaszainkban sokszor foglalkoztunk a nagybetűsítés e jelenségével. A ma érvényben lévő helyesírási szabályzat szerint a kérdésben megfogalmazott esetekben a kis kezdőbetűs írásmód a megfelelő (A magyar helyesírás 118.d pontja szerint). Az Osiris Kiadó Helyesírás c. kötete lokális tulajdonnevesülésnek nevezi azt a jogi nyelvi jelenséget, melyben egyes szavak és szerkezetek nagybetűvel jelennek meg, pl. Kormány, Alperes (2004: 140). Várhatóan a helyesírási szabályzat módosítása megengedőbb lesz ebben a kérdésben. 
Egyelőre a nem hivatalos névként használt ferencvárosi önkormányzat, képviselő-testület a szabályos írásmód.
Szent Flórián-szobor
Szent Flórián szobor vagy Szent Flórián-szobor?
A helyes írásmód: Szent Flórián-szobor (A magyar helyesírás szabályai 168. pontja).
támadópóz
A “támadóállás” mint bokszkifejezés egybeírandó. Ennek mintájára egybeírandó a “támadópóz” is?
A javasolt írásmód: támadópóz (a támadóállás mintájára, hiszen a póz egyik jelentése: ’beállított testtartás’, nagyjából megfelel a támadóállásnak).
(A magyar helyesírás szabályai 112. pont)
papírsárkány, gyöngyház gomb
Ha “papírsárkány”, akkor miért “gyöngyház gomb”? Vagyis miért írjuk az egyiket egybe, a másikat külön?
A kérdésben szereplő kifejezések ún. anyagnévi jelzős szerkezetek, szóösszetételek. A magyar helyesírás szabályai 115. pontja foglalkozik e jelenséggel.
Az anyagnevet (papír) akkor írjuk egybe a jelzett szóval, ha mind a kettő egyszerű szó, ezért a papírsárkányt egybeírjuk.
Ha akár az anyagnév, akár a jelzett szó összetett (esetleg mind a kettő az), akkor a különírás a helyes. Emiatt szerepel különírva a gyöngyház gomb (a gyöngyház összetett szó).
Az előző rész itt található.