Nem avatták fel Donáth György egykori országgyűlési képviselő szobrát Budapesten. Valkony Károlyné, a Magyar Politikai Elítéltek Közösségének főtitkára azt mondta: a szervezők "a méltatlan körülményekre hivatkozva" mondták le az ünnepséget.
Zoom
A Rákosi-diktatúra egyik első kivégzett áldozatának szobrát a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából a Szabadságharcosok Közalapítvány és a Magyar Politikai Elítéltek Közössége avatta volna fel Donáth György egykori IX. kerületi lakóhelye előtt. Az ünnepségen jelentős számú tiltakozó jelent meg, akik "nem kérünk a fajgyűlöletből" feliratú táblákat feltartva, folyamatos fütyüléssel és kiabálásokkal fejezték ki, hogy ellenzik a szoborállítást.
Zoom
Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának elnöke, a Fidesz alelnöke és Boross Péter volt kormányfő, akik beszédet mondtak volna az avatáson, végül távoztak.
Zoom
Arra az újságírói kérdésre, hogy miért tartotta fontosnak, hogy jelen legyen az ünnepségen, Gulyás Gergely azt mondta: számtalan olyan alakja van a magyar történelemnek, akinek az életútja ellentmondásos, de azzal, hogy élete végén egyértelműen mártírhalált vállalt Magyarország függetlenségéért és szabadságáért, megszolgálta, hogy méltóképpen emlékezzünk rá.
Zoom
A kormánypárti politikus ebbe a körbe sorolta Donáth Györgyöt is, szerinte aki ismeri az életútját, az tudja, hogy a "náci" megszállással, egyáltalán, mindenfajta megszállással szemben állt. Hangsúlyozta: "egyetlen közösségre vonatkozó sértő megjegyzéssel sem értek egyet, de ettől még ha valaki az életét áldozza Magyarország szabadságáért, a magyar demokráciáért és a bajtársait menti egy perben, szándékosan vállal mártírhalált, azt főhajtásra érdemesnek tartjuk".
Zoom
Boross Péter mindössze annyit mondott az ünnepségről távozóban, hogy már többször kifejtette: Donáth György írásait, élete teljességét és hősi halálát kell figyelembe venni megítélésekor.
Zoom
Amikor a legforróbban gyűlölők beszélnek gyűlöletről
A megemlékezés előtt a helyszínen az Együtt és az MSZP képviselői is sajtótájékoztatón tiltakoztak az ünnepség ellen.
Zoom
Baranyi Krisztina, az Együtt ferencvárosi önkormányzati képviselője a gyűlölet emberének nevezte Donáth Györgyöt, "aki egyformán gyűlölte a zsidókat, svábokat, utálta a románokat".
Zoom
Szerinte a szoborállítás bűn, és ízléstelen az, hogy a helyszíne épp a Holokauszt Emlékközponttól van pár méterre. Jelezte, mivel a szobor közpénzből valósult meg - a Szabadságharcosokért Közalapítvány 15 millió forinttal támogatta létrejöttét - közérdekű adatigényléssel kéri ki az ezzel összefüggő adatokat, továbbá a ferencvárosi önkormányzattól is választ vár arra, hogy a kerület adott-e támogatást hozzá.
Zoom
Baranyai Krisztina sajtótájékoztatójának végén egy idős férfi kiabálva követelte, hogy menjenek el a helyszínről a tiltakozók, mert ő társaival megemlékezni érkezett oda. A politikus mögött tiltakozó feliratokat felmutatókhoz odalépve többük kezéből kitépte a papírlapot, és az újságírók mikrofonállványát is elfordította.
Zoom
Ezután Heringes Anita, az MSZP országgyűlési képviselője arról beszélt: Donáth György meggyőződéses antiszemita és fajvédő volt, szorgalmazója, hirdetője és megszavazója a zsidóellenes törvényeknek. Úgy vélte, "antiszemita fajvédőnek egy demokratikus párt fiatal alelnöke nem avathat szobrot". Hozzátette: Gulyás Gergely azért sem teheti meg ezt, mert ő az Országgyűlés magyar-német baráti tagozatának alelnöke.
Zoom
Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese azt mondta: olyan embernek kívánnak szobrot állítani, akit bár egy embertelen, elfogadhatatlan kommunista rendszer ítélt halálra, de ez semmit nem változtat azon, hogy az életútja korábbi szakaszában nyíltan antiszemita, német- és román kisebbség ellenes volt.
Zoom
Az ellentüntetők tiltakozó feliratokat tartalmazó lapokat próbáltak rögzíteni a fehér lepellel borított, nemzetiszín szalaggal átkötött mellszobron, ám ezzel lehúzták róla a leplet. Később egy horogkeresztet széttörő öklöt ábrázoló molinóval takarták el az Üllői út és a Páva utca sarkán levő alkotást.
Zoom
A DK ugyancsak tiltakozott az avatás ellen, közleményükben azt írták: "a Páva utcai Holokauszt Emlékközpont közelében felállított szobor meggyalázza meggyilkolt magyar honfitársaink emlékét, újabb kísérlet arra, hogy a múltat eltorzítva tisztára mosdassák a Horthy-korszak görénykurzusát".
Zoom
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) keddi közleményében szintén tiltakozását fejezte ki, álláspontjuk szerint Donáth György "dicstelen politikai szerepvállalása felett akkor sem szabad szemet hunyni, ha a világégést követően egy koncepciós perben halálra ítélve a kommunizmus áldozatává vált".
Zoom
Donáth György 1904-ben született, magyar jogász, politikus, 1938-tól az Imrédy Béla által indított Magyar Élet Mozgalom egyik vezetője, 1939-1944 között kormánypárti, országgyűlési képviselő, 1943-1944 között a Magyar Élet Pártjának alelnöke volt. 1945 után részt vett a Magyar Közösség tevékenységében, a vezetők között volt, amiért több társával együtt letartóztatták, majd koncepciós perben halálra ítélték és 1947. október 23-án kivégezték. Ítéleteit 1991. április 15-én semmissé nyilvánították.
(MTI nyomán)