Bizakodásának, de egyben a kételyeinek is hangot adott pénteken az ukrán kormány és a kelet-ukrajnai szakadárok között létrejött tűzszüneti megállapodással kapcsolatban Barack Obama amerikai elnök a NATO kétnapos walesi csúcstalálkozóját követően tartott sajtótájékoztatóján.
Obama sürgette, hogy az Egyesült Államok európai szövetségesei állapodjanak meg újabb Oroszország elleni szankciókról, amelyeket felfüggeszthetnek majd, ha a béke tartósnak bizonyul. Mint mondta, az Egyesült Államok és Európa nyomatékosan megüzente Oroszországnak, hogy lépéseinek következményei lesznek. Az amerikai és az európai felek most véglegesítik a gazdasági büntetőintézkedéseket, amelyek az orosz gazdaság pénzügyi, energetikai és hadiipari szektorát fogják célba venni.
Az amerikai elnök kiemelte, a NATO nyilvánvalóvá tette, hogy a szövetség minden tagállamát meg fogja védeni és hogy támogatja Ukrajna szuverenitását.
"Oroszország agressziója Ukrajna ellen veszélyezteti az egységes, szabad és békés Európára vonatkozó elképzelésünket" - mondta.
Az Iszlám Állammal (IÁ) kapcsolatban Obama rámutatott: az Egyesült Államok kulcsfontosságú szövetségesei készek rá, hogy Irakban legyőzzék a terrorszervezetet. Az elnök szerint az általa "központi koalíciónak" nevezett 10 szövetséges ország - az Egyesült Államok mellett Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kanada, Ausztrália, Törökország, Olaszország, Lengyelország és Dánia - ezt a katonai, hírszerzési, bűnüldözési és diplomáciai erőfeszítéseik összehangolásával kívánja elérni. A koalíció Chuck Hagel amerikai védelmi miniszter bejelentése szerint később még bővülni fog.
Barack Obama az eddigi legkeményebb kifejezéseket használta a terrorszervezettel kapcsolatban, amelynek iraki célpontjai ellen augusztus 8-án rendelt el légicsapásokat. Az elnök, példaként említve az al-Kaidával szembeni fellépést, kijelentette, hogy az Egyesült Államok meg fogja semmisíteni az IÁ-t, és hogy a szervezet lerombolása érdekében "el fogja intézni" annak vezetőit, mint ahogy azt az al-Kaida és Szomália esetében tette.
Az amerikai elnök megerősítette, hogy az Egyesült Államok egy Szomáliában hétfőn végrehajtott dróncsapással likvidálta Ahmed Abdi Godanét, az as-Sabab terrorszervezet vezetőjét.
Barack Obama hangoztatta: az IÁ esetében az amerikai célok elérése érdekében nem szükséges csapatokat vezényelni Szíriába, ezeket a célokat meg lehet valósítani megbízható és mérsékelt szövetségesek támogatásával is.
"Ezt a stratégiát fogjuk követni" - jelentette ki az elnök, akit számos bírálat ért, amiért a múlt héten kijelentette, az Egyesült Államoknak nincsen stratégiája azzal kapcsolatban, hogy hogyan lépjen fel az IÁ fegyvereseivel szemben Szíriában.
Mint mondta, Amerika minden szükséges lépést megtesz annak érdekében, hogy az IÁ sem rá, sem a szövetségeseire ne jelentsen fenyegetést.
(MTI)