Néhány nappal meghosszabbítják a nemzetközi közösség és Irán közötti tárgyalásokat Teherán vitatott atomprogramjáról - jelentette be Bécsben az Európai Unió (EU) kül- és biztonságpolitikai főképviselője kedden, néhány órával a végső megállapodás tető alá hozásának éjfélkor lejáró határideje előtt.
"A következő napokban folytatjuk a tárgyalásokat. Ez nem azt jelenti, hogy kitoljuk a határidőt, hanem hogy rugalmasan értelmezzük azt" - mondta újságíróknak Federica Mogherini, hozzátéve, hogy ha valamikor, akkor most van itt az ideje a végleges megállapodás elérésének. Az uniós tisztségviselő megjegyezte: még ha a tárgyalásokon részt vevő hét ország - az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország, valamint Irán - külügyminisztereinek némelyike most el is utazna, ez nem jelenti az egyeztetések megszakítását. A távozó külügyminiszterek készek visszatérni néhány órán vagy napon belül - mondta. Diplomáciai források szerint még csütörtök előtt eredményre juthatnak a felek, míg Marie Harf, az amerikai külügyminisztérium szóvivője szerint július 10-ig, azaz péntekig folytatják a tárgyalásokat.
A 13 éve tartó nukleáris vita lezárását célzó végső megállapodás - amelynek június 30-i határidejét korábban július 7-re tolták ki - tétje az Iránt sújtó nemzetközi szankciók enyhítése.
Az orosz külügyminiszter az Interfax hírügynökség jelentése szerint azt mondta: az Irán elleni fegyverembargó jelenti a fő leküzdendő akadályt az ország nukleáris programjáról szóló nemzetközi tárgyalásokon.
"Azt mondhatom önöknek, hogy egyetlen nagy probléma van a szankciók kérdésében - ez pedig a fegyverembargó problémája" - hangsúlyozta Szergej Lavrov újságírók előtt. Az orosz tárcavezető arról is beszélt, hogy nagyjából nyolc kérdést kell még tisztázni, mielőtt végleges megállapodás születik Irán és a hatok között.
Laurent Fabius francia külügyminiszter kedden Bécsben annak a véleményének adott hangot, hogy "nem egyszerűek" az Iránnal folytatott tárgyalások, amelyeknek jelenleg három döntő pontjuk van. Mint mondta, továbbra is vita tárgyát képezi a nukleáris kutatás korlátozása és az urándúsításhoz használatos nagyteljesítményű centrifugák fejlesztése, a szankciók, valamint a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) megválaszolatlan kérdései az iráni atomprogram lehetséges katonai dimenziójára vonatkozóan.
(MTI)