Tízezrek búcsúztatták Irakban a péntek hajnalban Bagdadban végrehajtott amerikai dróntámadás áldozatait. A halottak között van többek között Irán egyik legbefolyásosabb embere, Kászim Szulejmáni tábornok, és egy iraki síita milícia vezetője is.
A tömegben sokan azt skandálták: „halál Amerikára", és a felháborodás más formákat is öltött. Szombat délután két Katyusa rakéta csapódott be egy Bagdadtól nyolcvan kilométerre található amerikai támaszpontra, de a támadásban senki sem halt meg. Este Bagdadban is több helyen robbanások voltak: a megerősített Zöld Zónában az amerikai nagykövetség közelében, valamint a város egy másik pontján is rakétatámadások voltak.
Iránban szintén hatalmas tömeg búcsúzott az országban nemzeti hősnek számító Szulejmáni tábornoktól, a Forradalmi Gárda elitegységének parancsnokától és Irán katonai stratégiájának kidolgozójától, akit az Egyesült Államok terroristaként tartott számon. A tömegben többen amerikai zászlókat gyújtottak meg.
A bostoni Tufts Egyetem professzora szerint Iránnak többféle lehetősége is van a válaszcsapásra:
„Például megtámadhatnak amerikai diplomatákat és katonákat Irakban, ez egyértelműen benne van a pakliban. Vagy rátámadhatnak a Perzsa-öbölben közlekedő kereskedelmi hajókra. És van egy nemzetközi hálózatuk az általuk támogatott terrorszervezetekből, ezeket is használhatják" - mondta Richard Schultz.
A Demokrata párt elnökjelöltjei elítélték a támadást, Joe Biden szerint Donald Trump elnök dinamitot dobott a tűzre, és lehet, hogy egy újabb közel-keleti háborúba rángatta bele az Egyesült Államokat.
A célpont
A célpont
Kászim Szulejmáni az Iráni Forradalmi Gárda külföldi titkos műveletekért felelős al-Kudsz egységének parancsnoka volt, közvetlenül Irán legfelsőbb vallási és politikai vezetőjének, Ali Hamenei ajatollahnak jelentett.
Egyes források egyenesen az ország második legbefolyásosabb emberének tartották a tábornokot. Az ő nevéhez köthető Irán elmúlt évtizedekben követett katonai stratégiája, mely szerint a síita állammal szövetséges milíciáknak nyújtott támogatások révén kell erősíteni Irán befolyását a Közel-Keleten.
Az Egyesült Államok szerint Szulejmáni volt a felelős az ország bagdadi nagykövetségének megtámadásáért csakúgy, mint más olyan akciókért, amelyeket az iraki síita milíciák követtek el amerikai érdekeltségek ellen.
(Euronews)